Toplu Konut İdaresinin devlet desteği ile Türkiye’nin 81 ilinde yaptığı konut projeleri ile özellikle dar gelirli ve kira öder gibi ev sahibi olmayı isteyen kişileri ev sahibi yapmaktadır. Toki projelerinde peşinat ödeyerek ya da peşinatsız ev alma seçenekleri mevcuttur. Taksitle ev alma düşüncesinde olan kişiler kendilerine uygun olan seçeneğe göre ev sahibi olur.

Toki projelerinin devlet desteği ile olması projelerin daha kısa sürede tamamlanmasını ve kiradan kurtulmak isteyenlerin kendi evlerinde huzurlu yaşamasını sağlar. Kredisiz ev almak isteyen kişiler için Toki konut projelerini tercih etmektedirler. Kiracıya ev sahibi olma fırsatı veren bu projelerin taksit ödemeleri de düşük tutardadır. TOKİ başvuru sayısı 2019 yılında oldukça artmıştır.

Toki’den Nasıl Ev Alınır?

Toki projelerinden ev almak isteyen kişiler önce projeye başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli şartları sağlayan kişiler projeye başvuru yaptıkta sonra başvuran kişiler arasından kura çekilir. Çekilen kura ile taksitle ev al düşüncesiyle ev sahibi olmayı isteyen kişiler ev sahibi olurlar. 2019 yılında 81 ilde Toki tarafından 50 bin konut yapılmaya başlanmıştır. Bu konutlar için 6 Mart 2019- 19 Nisan 2019 tarihlerin arasında başvurular alınmıştır. Her şehirdeki proje için ayrı olmak üzere 2019 yılı temmuz ve ağustos aylarında kura ile başvuran kişiler arasından evler senetle ev almak isteyen sahiplerine teslim edilecektir. Faizsiz ev almak isteyen kişiler için bu projeler hem düşük taksit ödemeleri hem de devlet destekli olması sebebiyle caziptir.

Toki Projelerine Yapılan başvuru Sayısı

Toki’nin projelerine 06 Mart 2019- 19 Nisan 2019 yıllarında yapılan başvuru sayısı 636 bin 787’dir. Bu başvuru sayısı Türkiye’nin farklı illerinde yapılan toplam 50 bin konuta yapılan ev sahibi olmak isteyenlerin yaptıkları başvuru sayısıdır. Ev finansman seçeneği olarak Katılımevim katılım modelleri ya da konut kredisini düşünmeyen kişiler Toki projelerine başvururlar. Böylece TOKİ başvuru sayısı 2019 sayısında büyük artışlar söz konusu olmaktadır. Bu da verilen hizmetin ne kadar uygun fiyatla yapıldığını ve çok fazla tercih edildiğini göstermektedir.