TOKİ; orta ve dar gelire sahip aileler için ev sahibi olabilmeleri için kurulmuş bir kurumdur. Kira öder gibi ev sahibi olabilmeyi sağlamaktadır. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ülkemizin her yerine konut inşa etmektedirler. Birçok kişi ev sahibi olup kiradan kurtulmak ister. Kiracıya ev sahibi olma yolunu açar. Bu sistem taksitle ev alma gibi düşünülebilir. Kredisiz ev almanın yollarından biridir.

Toki’ye başvuru yapmak isteyenler bu konuda TOKİ başvuru sorgulama nasıl yapılır? konusunda da bilgi sahibi olmak zorundadır.

TOKİ’ye Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ’den ev başvurusu yapabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, projenin bulunduğu yerde bir yıldan az olmamak koşuluyla ikamet edilmesi gerekmektedir. Her evden sadece bir kişinin başvuru yapmalıdır. Daha önceden TOKİ’den ev almaması en önemli şartlardan biridir.

Başvuru Nasıl Yapılmaktadır?

Buradan ev alabilmek için önce belirlenen tarihler arasında başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra ilgili bankalara başvuru ücretleri yatırılacaktır.  Başvuru yapıldıktan sonra başvurular incelenmektedir. İncelemeler tamamlandıktan sonra noter huzurunda kura çekimi yapılarak ev sahibi olacak kişiler belirlenmektedir. Eğer kurada adınız çıkmadıysa başvuru ücretleri geri alınabilecek.  Kura sonuçlarını öğrenebilmek için kura takip edilebilir. TOKİ başvuru sonucunu görebilmek için kimlik numaranızı bilmeniz gerekli. TOKİ’nin internet sitesinden kura sonuçları kısmına girerek başvuru sonucunuzu görebilirsiniz.

Kuradan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Başvurulan konut projesinde ödenmesi gereken peşinat miktarı yazmaktadır. Alınacak proje ve konuta göre miktar değişmektedir. Eğer kurada adınız çıkmış ise gerekli belgeler tamamlanarak bir sözleşme imzalanmaktadır. Sözleşmenin imzalandığı aydan itibaren taksit ödemeleri başlar. Taksitle ev al gibi düşünülebilir.

Taksit bedeli her yıl ocak ve temmuz ayında memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarından en az etkilenecek şekilde artırılmaktadır. Borç ödemesi bitene kadar ev satışa sunulamaz. Ayrıca taksitleri ödeyip evde oturmamanız ya da başka birine kiraya vermeniz durumunda sözleşme fesh edilmektedir. TOKİ’den ev almak üzere çalışma yaptıysanız öncelikle başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Bunun için de TOKİ başvuru sorgulama nasıl yapılır? Alanında bilgilere bakmanız uygun olacaktır.

katilimevim-sabit-reklam