Konut edinmek isteyenleri aklına gelen en ekonomik yollardan biri olarak Toki bulunmaktadır. Toki’nin açılımı Toplu Konut İdaresi Başkanlığıdır. İlk olarak 1984 yılında çalışmalarına başlayan bu kurum orta ve dar gelirli vatandaşların konut edinmelerinde yardımcı olmak için düşünülmüş bir devlet kurumudur. Toki evleri birçok kişi için uygun fiyatlı ve kaliteli konut anlamına gelmektedir. Devlet garantisinin bulunması sebebiyle de çok fazla tercih edilmektedir.

Bu konutların yapımı Toki’nin kurulduğu ilk yıllarda çok yoğun olarak yapılamamıştır. Maddi yönden devletin kendini toparlamaya başlaması ile 2002 yılından itibaren düzenli olarak ve yoğun bir şekilde konut yapımına başlanmıştır. Toki başvuru belgeleri kişilerin satın alacakları konutların özelliğine göre değişmektedir.

Toki Konutlarından Edinmek İçin Herkes Başvurabilir mi?

Toki’den ev almak isteyenlerin sayısının günden güne artması ve devletin bu talebi karşılaması ile Toki ev konusunda en çok başvurulan kurum olmuştur.  Kişiler satın alacakları evlerin ödeme planına bakarak kira öder gibi ödeme seçenekleri ile konut sahibi olmaktadır. İşte bu seçeneklere göre kişi Toki kura seçeneklerini de belirlemiş olmaktadır. Kuralar belli kurallar ile ve noter huzurunda yapılmaktadır. Bu çekilişe göre oturacağınız daire belli olmaktadır.

Toki konutlarında ödenecek miktar sabit değildir. Aylık taksit miktarı artabilmektedir. Bunu kira bedelinin belli dönemlerde artması şeklinde düşünebiliriz. Toki çekiliş seçeneklerinizi belirleyip kendinize uygun konutun ödeme seçeneklerini kabul ettikten sonra sıra evrakları hazırlanarak başvurunun yapılmasına gelmiştir. Başvuruların yapılmasından sonra çekilişe katılım için şartlar uygun olarak kabul edilirse sonuçları beklemeye ve eve taşınmaya sıra gelmiştir.

Toki’ye Başvuracak Olanlar için Gerekli Evraklar

Toki çekilişlerine katılanların Toki sonuçları için belli bir süre beklemeleri gerekmektedir. Başvurular için gerekli olan evrakların neler olduğunu bilmek ve bunun için evrakların hazırlanması gerekmektedir. Toki başvurusu için gerekli evraklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olmak
  • Satın almak istediğiniz konutun bulunduğu bölgede en az 1 yıl oturmuş olmak.
  • Başvuruda bulunacak kişinin üzerinde herhangi bir mal varlığının bulunmaması gerekmektedir
  • Konut sahibi olmak isteyen kişinin daha önce Toki’den ev almamış olması gerekmektedir.
  • Konut sahibi olacak kişinin aylık net gelirinin 2600 lirayı geçmemesi gerekmektedir.
katilimevim-sabit-reklam