TOKİ, Toplu konut idaresi başkanlığının kısa adıdır. Özellikle dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak amacıyla kurulmuştur. Günümüz şartlarında ev sahibi olmak bir hayaldir ve gelir seviyesi az olan bireyler için bu durum gittikçe zorlaşmaktadır. Bu amaçla kurulan TOKİ, ev sahibi olmakta zorlanan vatandaşların imdadına yetişiyor. Uzun vadeli ve düşük taksitli seçenekler sunan TOKİ yaptığı konutlarla oldukça ses getiriyor. Bu projelere katılmak için hiç ev sahibi olmamak gerekiyor. Ayrıca TOKİ evleri şehit yakınları ve emekliler için de çeşitli konut projelerini hayata geçiriyor. Kentsel dönüşüm sonrası yapılan inşaatlar ile ülkenin her yerinde konut sahibi olmak mümkün. TOKİ’den ev alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk şartlardan birisidir. Projelerin yapılacağı şehirde 1 yıldan fazla süre oturma şartı da önemli bir ayrıntı. TOKİ başvuru tarihleri ilden ile farklılık gösterir.

TOKİ Başvuruları Hangi Aralıkta Başlıyor?

Her tip konut sayısına göre belirlenen kura ile çekilişler yapılır. Bu sebeple başvuru tarihlerini tek tek ele almakta fayda vardır. TOKİ başvuru tarihleri şehit ve gaziler için 15 Nisan-19 Nisan tarihleri arasında alınıyor. %40 engelli başvuruları ise 8 Nisan-12 Nisan tarihlerinde alınmaktadır. Emekliler için ise 25 Mart- 5 Nisan tarihlerinde başlarken, diğer vatandaşlar başvurularını 6 Mart -22 Mart tarihleri arasında tamamlayabiliyorlar. TOKİ tarafından yeni projeler devam ettikçe başvuru süreleri de değişkenlik gösteriyor. Her yeni proje ile bu süreler uzatılabiliyor. Başvurular için 4 başlık bulunuyor. Şehit aileleri, Harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler, emekliler, %40 engelliler ve diğer vatandaşlar.

TOKİ Başvuruları ve Kura Çekilişleri Ne Zaman?

Belirlenen tarihte yapılan başvurular TOKİ kura ile belirleniyor. İsmi çıkan vatandaşlar ev sahibi olmaya hak kazanıyor. Şehit aileleri, kuraya katılmadan ev sahibi olabilme haklarına sahiptirler. TOKİ çekiliş sonuçlarının illere göre değişik tarihlerde yapıldığı için internet üzerinden ulaşma imkânı vardır. Yoğun olarak talep, İstanbul ve Ankara olmakta ve diğer şehirlerde de oldukça fazla ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar vardır. İnternet üzerinden açıklanan TOKİ sonuçları ile binlerce dar gelir sahibi vatandaş, bütçesine uygun koşullarda ev sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

katilimevim-sabit-reklam