Düşük gelirli vatandaşların da kira öder gibi ev sahibi olmaları amacıyla yapılan Toki projeleri devlet destekli konut projeleridir.  388 TL gibi düşük bir tutardan başlayan taksit tutarları olan bu projelerde vadeler 240 aya kadar uzamaktadır. Uzun vadelerde herhangi bir faiz olmadığı için Toki projeleri faizsiz ev sahibi olmak isteyenlerin tercihleri arasındadır. Toki’nin projelerinden ev sahibi olmak isteyenler maddi durumlarına göre peşinat verebilirler. TOKİ bu konuda vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Yapılan başvurunun sonunda TOKİ kura çekimi ne zaman yapılacak sorusu sorulmaya başlayacaktır.

Maddi durumları uygun değilse peşinatsız ev seçeneğini değerlendirip taksit tutarlarını ona göre ayarlayabilirler. Konut kredisi kullanmadan ev sahibi olma düşüncesinde olanlar için Katılımevim katılım modelleri ve Toki konut projeleri ev finansmanı için alternatiftir.

Toki Projelerine Ne Zaman Başvuru Yapabilirim

Özellikle düşük gelirli vatandaşların taksitle ev al mantığı ile ev sahibi olmaları için yapılan Toki’nin konut projeleri için belli tarihlerde başvuru toplanır. Başvuru tarihleri Toki’nin internet adresinden takip edilebilir. 2019 yılında 06 Mart 2019-19 Nisan 2019 tarihleri arasında projeler için taksitle ev alma düşüncesinde olanlar tarafından başvurular yapılmıştır. Toki’nin konut projesi kapsamında yapılacak olan 50 bin konut için senetle ev sahibi olmak isteyenlerin yaptığı başvurular arasından her ildeki konut projeleri için ayrı ayrı kura yapılmaktadır. Kiradan kurtulmak için yapılan başvurular arasında kura sonucu konutlar sahiplerine teslim edilir.

Toki Konut Projelerinin Özellikleri

Mahalle kültürünü yaşatmaya yönelik olarak inşa edilen Toki konutları yatay mimariye uygun olarak yapılmaktadır. Kiracıya ev satın alma fırsatı olan bu projelerde 2+1 ve 3+1 evler bulunmaktadır. Kredisiz ev alma seçeneği olarak ev alacak olan kişilerin değerlendirildiği bu projelerde genelde binalar en fazla beş katlıdır. 388 TL gibi düşük bir tutardan başlamakta olan bu projelerdeki konuttaksitleri ev almak isteyen dar gelirliler için bir fırsattır. TOKİ için başvuruda bulunanlar TOKİ kura çekimi ne zaman yapılacak sorusunun cevabın dört gözle beklemektedir. Bu kura çekimi sonunda belli olan sonuçlara göre ev sahibi olmanız veya olmamanız söz konusu olmaktadır.

katilimevim-sabit-reklam