Dar gelirli vatandaşların devlet güvencesi ile kiradan kurtulmak için ev sahibi olmalarını sağlayan toki konut projeleri Türkiye’nin her ilinde konutlar inşa etmektedir. Kredisiz ev almak isteyenlerin ev sahibi olmalarını sağlayan bu projelerden kura sistemi ile ev alınabilmektedir. Bunun  yanında TOKİ devirli daire nedir sorusuna verilen cevap ile kurayı beklemeden de ev sahibi mümkün olacaktır.

Başvuru kriterlerine uyan ve ev sahibi olmak isteyen kişiler başvuru yaptıktan sonra kura çekilir. Kurada çıkan kişiler faizsiz ev sahibi olma yolunda ilk adımı atmış olurlar. Katılımevim katılım modelleri ve Toki projeleri ile ev satın alma konut kredisine alternatif ev finansman yöntemidir.

Toki’nin konut projelerinden konut alan ve ödemeye başlayan kişi ödemelerde sorun yaşamaya başlarsa ve ödemeleri yapamayacak duruma gelirse evi ve evin kalan borcunu ev almak isteyen bir kişiye devredebilir. Taksitle ev alma düşüncesi ile Toki konut projesinde ev alan ama çeşitli sebeplerle ödeyemeyen kişi o güne kadar ödediği tutara karşı tarafa evi devreder. Evin kalan borcunu ev almak için Toki dairesini devralan kişi öder ve ev Onun olur. Bu işlemin olduğu daire devirli dairedir.

Tokide Her Daire Devredilebilir mi?

Toki’nin kiracıya ev sahibi olma fırsatı veren konut projelerinde 2 tür proje vardır. Bunlar alt gelir grubu ve orta gelir grubuna yönelik projelerdir. Toki alt gelir grubunun konut projelerinde konutun borcu bitene kadar devir işlemi yapılamaz. Senetle ev sahibi olmak isteyen orta gelir grubuna yönelik projelerde ise anahtar tesliminden bir yıl sonra devir yapılabilir.

Toki Konutlarının Özellikleri

Taksitle ev al düşüncesiyle Toki konut projelerinden ev sahibi olma hayali kuran kişiler 2+1 ve 3+1 konut seçeneklerinden kendilerine uygun olanını seçerler. Peşinatsız ev satın alma seçeneğinin de bulunduğu projede yatay mimari ön plana çıkmakta ve evler genelde 5 katlı olmaktadır. Dar gelirli vatandaşların hem kira öder gibi ev sahibi olmaları hem de mahalle kültürünün yaşatılması amaçlanmaktadır. TOKİ devirli daire nedir sorusuna aldığınız cevap ile bu şekilde de bir ev almak da isteyebilirsiniz.

katilimevim-sabit-reklam