Orta ve dar gelir düzeyine sahip ailelerin konut gereksinimini karşılamak için devlet tarafından kurulmuş bir kurumdur Toki. 2012 yılına dek 81 ilde toplamda 524.698 konut inşa edip sahiplerine teslim eden kurum 2023 yılında bu rakamın 1 milyon konuta ulaşmasını planlanıyor. İstanbul Kayabaşında 150 bin TL’den başlayan daire fiyatları aylık 600 TL taksitle. Fakat Toki ev sahibi olabilmek için birtakım şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

  • TC vatandaşı olmak
  • Ev almak istediğiniz bölgede en az 1 yıl ikamet etmiş olmak
  • Daha önce Toki’den ev sahibi olmamak
  • Üzerine ait bir mal varlığının olmaması
  • Hane halkının gelirinin 4500 TL’yi geçmemesi, (İstanbul’da 4800 TL)
  • 25 yaşından büyük olmak

Şeklinde sıralanabilir. Toki evleri sayesinde kira öder gibi kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Toki konut fiyatları oldukça ekonomik rakamlardan başlamaktadır.

Faizsiz konut kredisi fırsatı

Devletten binlerce kişiye müjdeli haber geldi. Kredisiz ev sahibi olmak oldukça zor olduğu için Toki tarafından faizsiz ve 20 yıl geri ödemeli konut kredisi verilmesi için çalışmalar başlatıldı. Bu sene içerisinde 260 milyon liralık faizsiz konut kredisinin kullandırılması hedefleniyor. Toki 2018 senesinde 1.758 aileye, 194 milyon TL’lik faizsiz kredi vererek, toplamda 23 bin 151 aileye 1 milyar 30 milyon TL faizsiz ev kredisi imkanı sağlayarak mutlu etti. Kredi oranı her sene yıllık fiyat artış oranı kadar artırılıyor. Kredinin miktarı 2018 senesi için 194 milyon lira olurken 2019 senesi için 260 milyon lira olacak. Toki evleri İstanbul’dan, Diyarbakır’a Ankara’dan, Iğdır’a kadar ülkenin her ilinde yapılmaktadır.

Toki kredisi veren bankalar

Toplu konut idaresi her geçen gün daha çok kişiyi ev sahibi yapıyor. Tokideki konut fiyatları başka evlere göre daha ekonomik olduğu için Toki de bulunan evler de krediye daha uygundur.  Buna bağlı olarak da Toki kredisi veren bankalar vardır. Fakat Tokiden ev sahibi olabilmek için ilk olarak bir miktar peşin paraya ihtiyaç vardır. Eğer peşinatınız yoksa ihtiyaç kredisi olarak da banka vasıtasıyla kredi çekebilirsiniz. Bu kredinin geri ödeme planı, kişinin isteğine göre düzenlenebilir.2019 yılında  Toki evleri için kredi veren bankalar;

  • Ziraat bankası
  • Halk bankası

Şeklinde sıralanabilir.

Toki konutları için Ziraat ve Halk bankası 240 aya varan vade imkanı sunmaktadır. Peşinat ise %10 dur. Ev taksitleri aylık eşit taksitlerle yapılır ve kredi taksitleri evin teslimatından bir sonraki ay başlar. Taksitle ev sahibi olmak özellikle dar gelirli aileler için oldukça avantajlı bir durumdur.

 

katilimevim-sabit-reklam