TOKİ; düşük ve orta gelirli kişilerin ev sahibi olması amacıyla bütçeye uygun fiyatlı ev tasarlayan bir kurumdur. Bu kurumun amacı hızlı bir şekilde nüfusun artmasıyla birlikte nüfusun gerekli konut ihtiyacını karşılamaktır. Türkiye 81 ilde tam zamanlı olarak çalışmakta ve hem uygun fiyata dar gelirde bütçesi olan vatandaşları da ev sahibi yapmaktadır.

TOKİ’den ev alınabilmesi için bazı şartlar aranmaktadır. TOKİ başvuru yapacağınız ilde veya ilçede en az 1 sene nüfus kaydınızın bulunması, daha önce bu kurum adında ev almamanız veya kredi kullanılmamış olunması, birinci derece aile yakınlarınızın konut sahibi olmaması gerekmektedir. Gelirinizin en az 2600 TL olması veya aylık hane halkı gelirinin 4500 TL olması, başvuru tarihinden itibaren 25 yaşını doldurmuş olması şartı aranmaktadır.

TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

Hane halkının gelirinin düşük bütçeli olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri, nüfus cüzdanı fotokopisi, başvuru yapacak olan kişi evli ise eşinin ve kendisinin ayrı ayrı gelirini kanıtlayan sosyal güvenlik kurumlarından çalıştıklarına dair maaş bordroları ve maaş belgeleri, eğer iki fertten biri çalışmıyorsa sosyal güvenlik kurumundan çalışmadığına dair belgeler gerekmektedir. Şehit aileleri, harp, terör ve vazife malulleri kredi kullanım durumuna göre TC Emekli Sandığı Genel Müdürlüğünden alınacak olan belgeler ve kimlik belgeleri gerekmektedir.

TOKİ Kura Çekilişleri

TOKİ evleri için başvurular tamamlandıktan sonra kişiye ev çıkması dâhilinde TOKİ idaresi tarafından verilecek olan tarihler arasında TOKİ kura sırasında belirlenen konut için gerekli olan peşinat ödemesi yapılmalı ve sözleşme imzalanmalıdır. Bu gerekli olan hususlar yerine getirilmediği takdirde kurum size verdiği evi iptal ederek yedek kura çekimlerinden bir kişiye evi devretmektedir. TOKİ çekiliş kurasından ev alma hakkına sahip olan kişi peşinat olarak alacak olan konutun %10’luk kısmını ödemek zorunda ve 240 ay taksitli sabit bir şekilde bölünen ödemeler ile konut parası alınmaktadır. TOKİ çekiliş ile şehit ailelerine ayrıcalık tanınmakta bu kişiler direk konut alma hakkına sahip olmaktadır. Engelli vatandaşlar için ise TOKİ Projelerinden %5 konut ayrılmaktadır. Kura tarihleri ve TOKİ sonuçları TOKİ’nin resmi sayfasında açıklanmaktadır.

katilimevim-sabit-reklam