TOKİ öncelikli olarak İstanbul ve Ankara’da yaptığı evler ile adından sıkça bahsettiriyor. Türkiye’nin her yerinde dar gelirli vatandaşların bütçesine hitap eden evler yapan TOKİ, bu alanda bir ilke imza atıyor. Alt gelir grubu olarak tanımlanan dar gelirli vatandaşların alacakları konutlarda, borç bitinceye kadar oturma koşulu aranıyor. Eğer bu konutlarda satın alan kişinin kendisi veya aile fertlerinden biri oturmaz ise yapılan sözleşmenin fesih yetkisi TOKİ’ye verilmiştir. TOKİ evleri arasında standart daire tercih edenler aldıkları konutları kiraya verme hakkına sahiptirler. Fakat 3+1 daire alan vatandaşlar için kiraya vermeleri TOKİ’nin sözleşme şartlarına göre belirleniyor. İnternette yer alan haberlere göre, TOKİ böyle bir durumu tespit ettiği takdirde evleri boşaltıp, evleri alan ailelerin sözleşmelerini iptal edebiliyor.

Zamanında Teslimatlı TOKİ Evleri

Dar gelirli aileler için ev almanın kolay yolu olan TOKİ yaptığı projelerde zamanında teslimat yapmayı da ön planda tutuyor. TOKİ başvuru şartlarını yerine getirenlerin kura sonucu yapılan çekilişler ile ev sahibi olma yolunda ilerlemelerin sağlanıyor. Dar gelir ve orta gelir grubuna hitap eden evlerde çevre ve bahçe düzenlemelerine de önem veriliyor. Çocuklar için oyun parkları, ebeveynler için oturma alanları da düşünülen konutlar Türkiye’nin her ilinde projelerle hayata geçiriliyor. Her türlü çevre düzenlemesi ve altyapısı bitirilerek teslim edilen evler TOKİ kura sonucuna göre uygun ailelere satışı gerçekleştiriliyor. Dar gelir grubuna sahip aileler de evde oturmak zorunluluğu olmakla birlikte, orta gelir grubunda böyle bir zorunluluk yoktur.

TOKİ Evinlerini Kiraya Verme Söz Konusu mu?

Binlerce kişiye ev sahibi olma kolaylığı sağlayan TOKİ alt gelir grubu için daha fazla proje yapmaktadır. Bu evlerde oturmak istemeyenler evlerini kiraya verdikleri takdirde TOKİ tarafından yaptırıma maruz kalırlar. TOKİ evlerin amacı dışında kiraya verilmesine izin vermez. Her ilde bu durumla karşılaşan TOKİ buna çare olarak kiraya verilen evleri boşaltıyor. Amacı dışında kullanılan daireleri tespit edilerek ev sahipleri ile temasa geçen TOKİ böyle bir durumda evin boşaltması talep ediyor. Valilikten alınan kararla, amacı dışında kullanılan dairelere, polisler ve zabıta görevlileri müdahale ediyor. Kapıları yanlarında getirdikleri çilingir ile açan ekipler daire içerisindeki eşyaları boşaltıyor. Konutların bazıları eşyalı olurken bazıları ise boş olarak kullanılıyor. Böylece gerçek hak sahiplerinin önü açılmış oluyor. Yapılan incelemelerden sonra TOKİ çekiliş sonuçlarına göre yeni ev sahipleri evlerine kavuşmak için gün sayıyor. TOKİ sonuçları ve ödemeleri, Ziraat Bankası ve Halk Bankası aracılığı ile yapılıyor.

katilimevim-sabit-reklam