TOKİ uygun şartları sağlayan herkesi ev sahibi yapıyor…

Toplu Konut İdaresi ( TOKİ )alt ve orta gelir düzeyinde bulunan vatandaşların konut ihtiyacını karşılamak üzere projeler geliştirmektedir. Konutlarda uyguladığı stratejide kalite, sağlamlık ve ucuzluk kriterleri esas alınmaktadır. Faaliyetlerini, başta özellikle yoksulluk nedeniyle özel sektör yatırımlarının az olduğu Doğu ve Güney Doğu Anadolu illerinden başlatmış, ancak sonrasında göç alan büyük illerde de çalışmalarını sürdürmektedir.Bu gelişmeler vatandaşa kiracı ev sahibi olacak ümidini yaşatmıştır. Sanki taksitle araba borcu öder gibi, uzun vadede ve uygun taksitlerle ev sahibi olmayı sağlamaktadır.

Geçtiğimiz hafta içinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ),otuz iki ilde beş bin dört yüz otuz dokuz konutu satışa sunmuştur.  Bu konutlarda kaliteli ve nitelikli ancak yatay mimari yapıyı tercih etmiştir. Ayrıca mahalle konseptinin varlığını sürdürmesi hedeflenmiştir. Bu hizmetle birlikte vatandaşların istekleri ve ödeme planları dikkate alınmaktadır. Satış fiyatlarında iller ve konut tipleri belirleyicidir. Alt gelirli ya da yoksul vatandaşlar için kiradan kurtulmak mümkün olabilecektir.

TOKİ’den vatandaşlar kolayca ev satın alabilir…

Dar gelirli vatandaşların konut ihtiyacını faizsiz kira öder gibi karşılamalarına fırsat sağlanmıştır.  Satışta konutlarda %10, %20, % 25 peşinat oranları geçerlidir. Taksitler ise yüz yirmi aydan iki yüz kırk aya kadar değişen şekillerde planlanabilmektedir. Bu koşullarla vatandaşa peşinatsız ev sahibi olma imkanı sağlanmıştır.Peşinatla ve kira öder gibi taksit ödeyerek kredisiz evsahibi olma seçeneği sunulmaktadır.

Konuta talebin az olduğu şehirlerde çekiliş olmadan, vatandaşların ev sahibi olması mümkün kılınmaktadır. Gelir seviyesi düşük olan vatandaşların, uygun koşullarda senetle ev almak yerine TOKİ’ye başvurmaları halinde,proje kapsamında sosyal imkanlardan faydalanmaları da söz konusu olabilecektir. Artık vatandaşlar için sadece barınmak değil, sosyalleşmenin olacağı sosyal yaşam platformlarına da ihtiyaç duymaktadır.

TOKİ’den ev sahibi olmak için ne yapmalı?

TOKİ başvuruları ilgili belediyelere ya da valiliklere ya da kaymakamlıklara, ilgili belgelerle yapıldıktan ve onay gördükten sonra, ödeme düzenlemeleri için gidilecek doğru adresler Ziraat ve Halkbank bankalarıdır.Bankalarda imzalanacak Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve daire bedeli yüzde onu peşinat olarak ödenmesi ile başvuru süreci tamamlanmış olur. Bundan sonra, belirlenen süre içerisinde, her ay düzenli olarak taksitler ödenmelidir.

katilimevim-sabit-reklam