T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yani TOKİ bünyesinde hayata geçirilmesi planlanan Kayaşehir Konut Projeleri TOKİ evleri olarak yapılma aşamasında yer almakta.  Söz konusu konut projesine dahil olup ev alma hayali kuran vatandaşların TOKİ başvuru sistemini yakından takip etmesi gerekmekte. Başvurularda başvuru sahibinde aranan kriterlere dikkat edilmesi gerekmekte, zira kriterlerin vatandaş tarafından tam olarak sağlanmaması durumunda başvuru iptali söz konusu. Gelir düzeyi, lüks ya da orta gelir türüne hitap eden konut tipleri kişilerin beğenisi sunulmakta. Belirlenen kriterleri sağlayan talep sahipleri, TOKİ’ nin belirleyeceği ve ilan edeceği tarih ile noktada TOKİ kura yoluyla belirlenecektir. Söz konusu kura çekimi ile belirlenen ve kriterleri sağlayan adaylar TOKİ çekilişine katılabilecek. Anlatılan tüm aşamaların problemsiz tamamlanmasını takip eden süreçte TOKİ sonuçlarının ilan etmesiyle her şey başlayacaktır.

TOKİ’ nin Konut Projelerindeki Amacı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı TOKİ’ nin en başta gelen amacı dar gelirli vatandaşları sıcak bir yuva sahibi yapmaktır. Gelir düzeyi düşük olan ailelerin gelirlerine hatta daha da altında bir ödeme planına dayalı gayrimenkul edinebilme olanağıdır. TOKİ evleri günümüz koşullarında eş değerlerine göre ödenen miktar göz önüne alındığında büyük olanaklar sunmaktadır. Belirli standartları oturtulan sistemle kriterleri sağlayan kişiler arasından başvurular alınıyor, kura yöntemi ile talihliler belirleniyor ve sistem işlemeye başlıyor.

TOKİ projeleri için kira öder gibi ev sahibi olma imkanı da denilmektedir. Bu projeye başvuruda bulunup sonrasında kurada adı çıkan kişiler oldukça iyi bir fırsatı yakalamış demektir. Bu kişilerin aylık taksitlerini düzenli olarak ödemesi halinde belli bir süre sonra bu evin tamamen kendisine ait olması demektir.

TOKİ Projeleri Nasıl Takip Edilir

TOKİ evlerinin talihlilerinden olabilmek için mevcut ve tasarlanan projelerin sık sık güncellendiği internet sitesinin ve görsel ile yazılı kaynakların dikkatlice takip edilmesinde büyük fayda var, her durumla ilgili ayrıntılar siteye yüklenmekte ve değişiklik sürekli bildirilmektedir. TOKİ başvuruları ve şanslı olanların yüzünü güldürecek TOKİ çekiliş sonuçları siteden duyurulmaktadır.