İstanbul’un Başakşehir ilçesine bağlı bulunan Kayaşehir’de 50000 sosyal konut TOKİ projeleri arasında yer almaktadır. Bu 50000 sosyal konut projesi Türkiye’de tek etapta yapılan en büyük konut projesidir. Bu proje kapsamında Kayaşehir’e 20000’den fazla konut yapılmıştır. Bu konutlar ile alt gelir, orta gelir, emekli, engelli, şehit ve gazi yakınları ile diğer tüm vatandaşlara hayallerinde evlere konuşma imkânı sağlamıştır.

İstanbul, Kayaşehir’de yapılan TOKİ evleri görsellerine, TOKİ’nin resmi web sayfasından ulaşmak mümkündür. Konutların yanı sıra cami, park, okul ve sosyal mekânlarda TOKİ tarafından inşa edilip, halka sunulmaktadır. 1+1, 2+1, 3+1 evler ev sahibi olmak isteyenlerin başvurularına göre ve kura sonuçlarına göre hak sahiplerine verilmektedir. TOKİ tarafından 120 ay vade imkanları sunulmaktadır. Bu ödeme kolaylığı nedeniyle birçok dar gelirli için TOKİ konutları değerlendirilmesi gereken bir fırsat olarak görülmektedir. Bu konutlara başvuru tarihleri ve şartları incelenip başvuruların yapılması gerekmektedir.

TOKİ Kura Yerleri Ve Kura Sonuçları

Yenikapı, Fatih’te bulunan Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde veya Ahmet Cömer Kapalı Spor Salonu gibi yerlerde TOKİ kura çekilişleri gerçekleştirilmektedir. Gelemeyen vatandaşlar ise kurumsal sosyal medya hesaplarından ve internet üzerinden TOKİ çekiliş anını canlı olarak izleme ve takip etme şansına sahiptirler. Şehit ve gazi yakınları çekilişe katılmadan ev alma hakkına sahiplerdir.  Bu kişilerin kendilerine sunulan bu imkanı hak edebilmeleri için başvuru için gerekli evrakları getirmeleri gerekmektedir.

TOKİ Kayaşehir Projeler

Kayaşehir TOKİ başvuru için İstanbul’da en az 1 senedir ikamet ediyor olma şartı aranmaktadır. Diğer başvuru şartları da yerine getiren vatandaşlar Kayaşehir bölgesinden ev sahibi olmak için kura çekilişlerine katılmaktadırlar. Kayaşehir’e 60000 konut yapılması planlanmakta ve bu konutlar sayesinde 250binden fazla nüfus gelmesi planlanmaktadır.

Evlerin teslim tarihinden genellikle 1 yıl öncesinden yapılan kuralar, TOKİ sonuçları web sitesinden hak sahibi olunup olunmadığı öğrenilebilinir. İstanbul’da ikamet eden vatandaşları kolayca ev sahibi yapmak amaçlanmaktadır. Planlı ve düzenli bir kentleşme için çalışmalar yapan TOKİ, sadece konut olarak değil, vatandaşların ihtiyacını karşılayacak diğer yapıları da Kayaşehir sakinlerinin hizmetine sunmaktadır.