Ülkemizde düşük gelirli vatandaşların ev sahibi olmaları için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hizmet sunulmaktadır. Düşük gelirli ailelere kira öder gibi uzun vadeli sistemlerle ev sahibi olmaları için birtakım projeler geliştirilmektedir. Bu kapsamda İstanbul Başakşehir ilçesinde Kayaşehir yerleşiminde de çalışma yapılmaktadır.

TOKİ tarafından yürütülen bu çalışmalarda Kayaşehir’de en az 1 yıldır yaşadığını belgeleyebilen kişilere başvuru imkanı sağlanmaktadır. TOKİ evleri başvurusu için bununla birlikte aylık hane gelirinin 4500 TL altında olması da istenmektedir. Ayrıca 25 yaş üzeri ve daha önce TOKİ fırsatlarından yararlanmamış bireyler Kayaşehir projesi için başvuru yapabilmektedirler.

TOKİ Kayaşehir Devam Eden Projeler

Bu bağlamda Kayaşehir’de devam eden TOKİ projeleri;

  • Bölge 862 konutlu gecekondu önleme projesi
  • 869 Ada 3 – 4 parsel 399 idari konut uygulaması projeleridir.

Bu projelere belirtilen şartları sağlayan kişiler TOKİ başvuru formu ile işlem yapabilmektedir. Ayrıca Kayaşehir TOKİ projelerinde konutların yanı sıra altyapı ve çevre düzenlemeleri de yapılmaktadır. Böylece dar gelirli ailelere sosyal tesisleri de dahil olmak üzere yaşanabilir bir alan tesis edilmiş olacaktır. Belirtilen şartları sağlayan kişiler TOKİ çekiliş sistemine dahil edilecektir. Bu şartların dikkatle incelenmesi ve uygun ise belgelerin hazırlanması tavsiye edilmektedir. Şayet çekiliş sonrası şartlara uymayan bir durum tespit edilirse sözleşme fesh edilecektir.

TOKİ Kayaşehir Sonuçları

TOKİ Kayaşehir projesi sonuçları belirtilen takvime göre ilan edilecektir. Kuraya katılma hakkı bulunan kişiler için canlı izleme imkanı da sunulmaktadır. Kayaşehir projesi için başvurusu kabul edilip TOKİ kura sistemine dahil olan kişiler sonrasında sonuçları bekleyecektir. Bu süreç TOKİ tarafından yürütülerek detaylı bilgi kişilere verilecektir.

TOKİ Kayaşehir projelerinde ev sahibi olacak kişilerin açıklanmasıyla birlikte meraklı ve heyecanlı bir süreç tamamlanmış olacaktır. TOKİ sonuçları açıklanması ile birlikte ev sahibi olma hakkı kazanan kişilere bilgilendirme yapılmaktadır. Bununla birlikte internet siteleri gibi yerlerde de sonuçlar yayınlanmaktadır. Bu sonuçları takip etmek ve canlı izlemek isteyenler için böyle bir imkan sunulmaktadır. Katılmak isteyenlerin sonuçların açıklanacağı tarihi takip etmeleri yeterlidir.

katilimevim-sabit-reklam