Her insanın farklı hayalleri vardır. Ancak herkes ev sahibi olmak ister. Bir ev sahibi olup kiradan kurtulmak için gün sayarlar. Emlak piyasası incelendiğinde yüksek ev fiyatları ile karşılaşılmaktadır. Ev almak göründüğü kadar kolay değildir. Ev sahibi olmak isteyen kişiler için farklı kampanyalar hazırlanmış ve devlet kurumu kurulmuştur. Yapılan başvuruların sonunda TOKİ kura çekimi ne zaman sorusu sorulmaya başlayacaktır.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı kısaltması TOKİ dar ve orta gelirli insanların ev sahibi olabilmesi için kurulmuş bir devlet kurumudur. Başvuru şartlarını taşıyan herkes TOKİ’ye başvurabilir. Başvurular sonucunda bir kura çekilir.  Kira öder gibi ev sahibi olabilmenin bir yoludur. Satın alınacak evin bulunduğu projeye göre vade süresi ve peşinat miktarları değişmektedir. TOKİ başvuru ve kura çekim tarihi resmi sitelerinden takip edebilirsiniz.

Konut Satın Alma Kampanyaları

Ev sahibi olmak deyince banka kredileri akla gelmektedir. Son yıllarda konut kredilerinin yüksek olması ancak ev sahibi olmak isteyen kişiler için alternatifler seçenekler sundular. Faizsiz, peşinatsız, kredisiz, taksit ile ev alınması, Katılımevim, senet ile ev gibi birçok kampanya geliştirildi. Kiracıya ev sahibi olabilme imkanı sunulmaktadır.

Kredisiz Ev Almak Mümkün Mü?

Konut kredisi kullanarak ev almaya çalışılır. Bu noktada bankaların uyguladığı yüksek faizler söz konusudur.  Bu durum düşünülerek Kredisiz Ev adı verilen bir kampanya yapılmaktadır. Faizsiz ev sahibi olabiliyorsunuz. Emlak piyasasında bankalardan kredi çekmek yerine bazı firmalar aracılığı ile ev satın alınabiliyor.

Taksitle Ev Almak Mümkün Müdür?

Taksit ile ev alma kampanyalardan biridir. Bu kampanyanın faizsiz evlerden bir farkı yoktur. Faizsiz ve peşinatsız ev sahibi olunabilir. “Taksitle ev al” sisteminde peşinatlı sistem de bulunmaktadır.  Bu kampanyaların dışında senetle ev almak da mümkündür.  Senet ile ev alırken çok dikkatli olmak gerekir.  Ödeme planı çok iyi bir şekilde planlanmalıdır. Her ay ödeyeceğiniz değer ile senet üzerinde yazılı değer aynı olması gerekmektedir.

TOKİ başvurusunu tamamlayıp Toki kuralarına katılmanız yakın zamanda gerçekleşecektir. Bunun yanında TOKİ kura çekimi ne zaman sorusuna da cevap aramanız uygun olacaktır.

katilimevim-sabit-reklam