Ülkemizde konut sektörü söz konusu olduğunda ilk akla gelen kurumlar arasında yer alan TOKİ, çok geniş kapsamlı projelerle karşımıza çıkıyor. Bu durum elbette ki TOKİ konutlarına olan talebin de artış göstermesini mümkün kılıyor. Elbette ki TOKİ evleri kira öder gibi ev sahibi olabilme olanağı sunduğundan sıklıklar tercih ediliyor. Özellikle sosyal konut olarak isimlendirilen konutların dar gelirli ailelerin de ev sahibi olabilmeleri noktasında önemli kazanımları da beraberinde getirdiği biliniyor. Bu durum beraberinde önemli kazanımları da getirdiğinden TOKİ başvuru işlemlerini yerine getirerek; kurum aracılığıyla ev sahibi olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor. TOKİ’nin devlet destekli olarak konut projelerine imza atıyor olması; güven noktasında da önemi kazanımları beraberinde getiriyor.

TOKİ Kuraları Tam Olarak Ne Zaman Çekiliyor?

Öncelikli olarak TOKİ bünyesinde yer alan projelere dahil olmak için birtakım kriterleri yerine getirmiş olmanız gerekli oluyor. Bu kapsamda kendi üzerine evi olmayan ve diğer kriterleri karşılayan vatandaşların TOKİ aracılığıyla ev alması mümkün oluyor. Tabi ki başvuru sayısı beklenenden fazla olunca TOKİ çekilişi yapılması gündeme geliyor. TOKİ çekilişinin proje açıklandıktan sonra başvuru işlemlerinin akabinde gerçekleştirildiği de biliniyor. Bu aşamada TOKİ projelerine başvuruda bulananların kamuya açık bir alanda kura çekilişleri yapılıyor.  Böylece uygun seçenekli olarak ev sahibi olma fırsatı dar gelirli aileleri için de doğmuş oluyor.

TOKİ Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

Başvuru sonuçları olumlu olarak sonuçlandıktan sonra TOKİ kura aşamasına gelinmiş oluyor. Çekilişte de adınız çıktıktan sonra artık, TOKİ ile aranızda bir sözleşme imzalamanız gerekiyor. Sözleşme sonrasında artık taksit ödeyerek ev sahibi olmanın kapıları sizin için ardına kadar açılmış oluyor. Elbette ki TOKİ sonuç bildiriminden sonra her şey bitmiş olmuyor. Bu aşamadan sonra artık konutların inşa edilerek size teslim edilmesi ve sizin de üzerinize düşen sorumlulukları harfiyen yerine getirmeniz gerekiyor. Sizin üzerinize düşen en önemli sorumluluk mu? Elbette ki ödemelerinizi zamanında yapmak ve TOKİ sözleşmesinde yer akan maddelere uygun bir şekilde hareket etmekten ibaret oluyor.

katilimevim-sabit-reklam