TOKİ ile ev sahibi olma hayali uzak değil

TOKİ, vatandaşları toprakla ve doğayla bir araya getiren, mahalle kültürü ve komşuluk kavramlarını ayakta tutacak, yatay mimari anlayışı benimseyen konutlara kavuşturmak için uğraşmaktadır. İnsan-şehir-doğa dengesinin hakim olacağı yapılaşmayı hedeflemektedir. Her kesimden vatandaşın başvurabileceği TOKİ evleri;  bir artı bir, iki artı bir, üç artı bir ve dört artı bir şeklinde satışa sunulmaktadır. Yüz seksen beş binden başlayan taksit fiyatları ile kiradan kurtulmak mümkün.

TOKİ ile her kiracı ev sahibi olabilir. İlgili yerlere başvurulması ve istenilen koşulların, evrakların sağlanması, TOKİ tarafından başvurunun onay görmesi halinde açık satış, açık arttırma, kuralı satış gibi satış organizasyonları ile konut sahibi olunabilmektedir.

TOKİ’den kimler ev sahibi olabilir?

Vatandaşlardan;

  • Şehit yakını ve gazi
  • Emekli
  • Engelli

koşullarını sağlayanlar, TOKİ’den faizsiz kira öder gibiev alabilmektedir.Evlerin metrekareleri, oda sayıları ve bulunduğu kat bilgisi kura haricindeki satışlarda önceden paylaşılır.Fiyatları bulundukları illere göre değişkenlik gösteren evlerin ödeme koşullarını yani vade sayısını ve taksit tutarlarını banka ile belirlemek mümkün olmaktadır.

TOKİ’den ev talebi süreci nasıl çalışmaktadır?

Yerel yönetimlerin ve kamu idarelerinin belirleyeceği arsalara TOKİ tarafından toplu konut uygulaması gerçekleştirilmektedir. Öncelikle ilgili kamu daireleri tarafından konut tip ve sayısını belirlemek üzere bir anket uygulaması gerçekleştirilmektedir. Çıktıların TOKİ tarafından değerlendirildikten sonra, uygun görülmesi halinde taksitle araba almak gibi ev sahibi olmak mümkün olabilmektedir.

  • Alt gelir grubu için iki artı bir
  • Orta gelir grubu için üç artı bir

konut başvuruları ilgili belgelerle yapılabilmekte, kredisiz evsahibi olunmaktadır.Vatandaşlar başvuru bedelleri yatırıldıktan sonra, yeterli talep alınırsa, TOKİ proje için ihale sürecini başlatmaktadır.İki artı bir daire için en düşük konut fiyatı yüz elli bin TL olup, senetle ev almak yerine vade sayısı ve taksit tutarlarının belirlendiği bir ödeme planı ile TOKİ’den ev alınabilmektedir.

TOKİ’den ev alırken peşinatsız ev sahibi olmak her gayrimenkul satışı yapan şirketin politikasında olduğu gibi mümkün değildir. TOKİ’ye yüzde on, yüzde on iki, yüzde on beş, yüzde yirmi ve yüzde yirmi beş olarak değişen faiz oranlarıyla, peşinat ödemek gerekmektedir. Bu yüzde oran, evin tipine ve metrekaresine göre değişmektedir.

katilimevim-sabit-reklam