Ülkemizde dar ve orta gelir grubundaki vatandaşlara yönelik sosyal konut ve yaşam alanları inşa edilmektedir. İnsanın en temel ihtiyacı olan barınma ihtiyacını karşılama amacıyla kurulan TOKİ konut projeleri hayata geçirilmeye devam ediyor. Böylece ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara açık kapı bırakılıyor. 3,5 yıl içerisinde inşa edilen konutların %95’i ve ayrıca 2017 yılında tamamlanmış olan konutların %98’i alt ve orta gelir grubuna dahil olan vatandaşlar için oluşturuldu. Ülkemizde 38 ilinde 6 bin 893 konut, açık satış sistemi ile satışa sunuldu. Projelere göre farklılık gösteren konutların fiyatlarının 55 bin liradan başlamaktadır. Taksitle ev almak isteyen vatandaşlar ayda 185 liradan başlayan taksitler ödeyecekler.

Ön Şartsız, Kuralsız Ev

Evlerin ön şartsız, kurasız ve başvuru önceliğine göre satılacağı belirtildi. Ev almak isteyen vatandaşlar ilgili bankalara müracaat ederek konut sahibi olabilecek. Şayet TOKİ’ye başvuru yapacak olan kişilerin gayrimenkulü olmaması gerekiyor. Bunun yanı sıra TOKİ’den de hiç ev almamış olmaları lazım. Diğer bir şart ise başvuru yapacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Tamamen kiradan kurtulmak ve kendi evine sahip olmak isteyen dar gelirli vatandaşlar için oluşturulmuş kurallar mevcut. Fakat peşinatsız ev almak isteyen kişiler için pek de uygun olmadığı kesin. Çünkü TOKİ’nin netliklerine ve bulunduğu illere göre &10, %20 ve %25 gibi peşinat bedeli ödenmesi gerekiyor. Daha sonra 120 ve 240 ay vade seçenekleri ile kalan ücret taksitlere bölünecek.

Faizsiz, Kredisiz Ev

TOKİ’den ev almak isteyenler peşinat ödemek zorundalar fakat faizsiz ev almak isteyen ya da bankalardan kredi çekmeye yanaşmayan, kredisiz ev almak isteyenler için gayet uygun. 2019 yılı içerisinde yaklaşık 65-70 bin konut rakamı hedeflenmektedir. Ayrıca TOKİ’lerin inşasında yatay ve yöresel mimariye önem verileceği duyuruldu. Bunun yanı sıra yeni TOKİ binaları eskisi kadar yüksek katlı olmayacak, aksine en fazla 6 kattan oluşacak. Mahalle kültürüne daha fazla önem verilecek. TOKİ’lerin şehrin dışında olmasını ve ulaşım sorununu düşünen vatandaşlar için de müjde, ülkemizde her nereye bir TOKİ kurulursa; mutlaka TOKİ’nin olduğu yere ulaşım araçları yerleştiriliyor.