Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan projeler ev sahibi olmak isteyenlere yardımcı olmaktadır. TOKİ, Yıllarca çalışmış olmasına rağmen kiradan kurtulmak nasip olmayan emeklilere özel bazı imkanlar sunmaktadır. TOKİ, özellikle dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olması için geliştirilmiş bir projedir. Projeler kentlerin uygun arazilerinde yapılarak satışa sunulmaktadır.

TOKİ’den ev almak isteyenler belirli yerlerde Toplu Konut İdaresi tarafından inşa edilen dairelerden birini almak zorundadır. Peşinatsız ev alma imkanı sunan kurumlarda olduğu gibi kişi istediği kentten veya istediği projeden ev alamıyor. Zaten adı üzerinde olduğu üzere toplu olarak yapılan konutlarda ev sahibi olma hakkı tanınmaktadır. Genellikle şehir merkezine uzak alanlarda yapılan bu konutların kendi camisi, okulu, marketi bulunan yaşam alanlarından oluşmaktadır.

En Uygun Fiyatlarla Konut Sahibi Olmak

Emekli olanların aldıkları maaş sınırlı olduğundan uygun fiyatlı konut arayışı içine girerler. Faizsiz ev alma emekliler için en uygunudur. Çünkü alınandan daha fazla miktardaki parayı ödemek emekliler için oldukça zorludur. Senetle ev alındığında yine faiz işin içine girdiğinden pek tercih edilmez. Ev almak için kullanılan şartların birçoğu emeklilere uymadığından Toplu Konut İdaresi Başkanlığı özel kampanya geliştirdi.

Emeklilere ucuz konut sahibi olma imkanı veren bu kampanyada ödenecek aylık taksitin miktarı çok düşüktür. 240 ay vadeli bu projelerin emeklilere özel aylık taksiti 250 TL civarındadır. Emekli kiracıya ev alma fırsatı veren kampanya sunduğu güzelliklerden dolayı İkinci Bahar olarak adlandırılmaktadır. 250 TL civarındaki ödemeler emeklilere taksitle ev alma düşüncesinin mümkün olduğunu göstermektedir.

İkinci Bahar Kampanyasının Ayrıntıları

Ülkemizin 81 ilinde yaptığı projeler ile vatandaşlara Kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sunan TOKİ emeklilere özel kampanya geliştirdi. Ev sahibi olanla olmayanlara taksitle ev al tavsiyelerinde bulunur. Oysaki maddi şartları uygun olmayanlar normal şartlarda kredi ve benzeri imkanları değerlendirip ev alması mümkün olmayabiliyor. Vatandaşının durumunu gören devlet yetkilileri TOKİ projeleri ile kredisiz ev sahibi olma fırsatı vermektedir. İkinci Bahar kampanyasına başvuru yapabilmenin en önemli şartı:

  • Emekli olmak ve üzerine kayıtlı mülkün olmamasıdır.
  • Eşlerden ikisi de emekli ise sadece biri başvurabilmektedir.
  • Emeklinin bizzat başvurması gerekiyor.
katilimevim-sabit-reklam