TOKİ projeleri en çok takip edilen kamu işletmeleri arasında yer almaktadır. Nitekim Toplu konut idaresi başkanlığınca yürütülen projeler sayesinde vatandaşların kiradan kurtulma hayalleri gerçeğe dönüşmektedir. 81 il ve ilçe merkezlerinde seçilen uygun arazilere yapılan toplu konutlarla vatandaşlara kredisiz ev satın alma fırsatı sunulmaktadır.

Her yıl değişen ve gelişen projeler ile halka arz yapan TOKİ kamu kaynaklarının en etkin şekilde tekrar kamuya dönüşü sağlamaktadır. Sahip olduğu uygun şartlar nedeniyle yoğun talebin gerçekleştiği TOKİ konutları ile faizsiz kira öder gibi ev sahibi olunabilir. Sınırlı sayıda arza karşın aşırı şekilde talebin gelmesi sonucunda ev sahipleri çekilen kura ile belirlenir. Buna göre TOKİ konutları hakkında diğer bilgiler ise şu şekildedir.

TOKİ’den Konut Alacaklara Öneriler

Evsizlere ev sunma fikri ile faaliyetlerine devam eden TOKİ ile kiracı ev sahibi olabilmektedir. Ancak başlangıçta belli konular hakkında bilgi sahibi olunmasında fayda görülmektedir. Nitekim sınırlı sayıda ve geri dönüşü olmayan kampanyalar olduğu için, doğru kararın verilmiş olması zaruridir. Buna göre:

  • TOKİ konutlarından ev alan kişiler, satın aldıkları konutta ikamet etmeye mecburdur, aksi halde sözleşme kamu idaresince feshedilebilir,
  • Belli bir peşinatın ödenmesi zorunlu olduğu için müstakbel ev sahiplerinin peşinatsız ev sahibi olma ihtimali yoktur. (Örneğin 100 bin TL olan ev için ortalama 10 bin TL peşinat talep edilir.),
  • Ev sahibi olacak kişiler düzenli ve aylık olarak ödeme yaparlar, bir anlamda senetle ev almak gibi düşünülebilir,
  • Ev alacak kişiler için taksitlere her 6 ayda bir enflasyon oranına göre zam uygulanır.

TOKİ Konut Başvuru Koşulları

TOKİ’den ev alarak taksitle araba almak kadar kolay olan ödeme kolaylığına erişebilirsiniz. Diğer başvuru koşul ve şartları ise şu şekildedir. Buna göre:

  • Ev alacak kişinin, daha önce TOKİ projelerinden faydalanmamış olması gerekir,
  • Tek bir haneden ancak bir başvuru kabul edilir,
  • Hanenin bir aylık toplam geliri en fazla 2600 TL ve aşağısında olması zaruridir,
  • Ödemeler konutun teslim alınmasının hemen ardından gelen ilk ayda yapılır,
  • Projeye başvuracak olan kişinin, projenin gerçekleştiği çevrede en az 1 yıl veya üzerinde oturuyor olması gereklidir.
katilimevim-sabit-reklam