Uzun yıllar kirada oturmuş olanlar yaptıkları kira harcamalarını hesaplayınca ev sahibi olmak için çeşitli yollar araştırmaktadır. TOKİ, kiradan kurtulmak isteyenler için avantajlı ve ödemesi rahat imkanlar sunmaktadır. 1984 yılında ilk olarak hizmet vermeye başlayan Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı ülkemizce milyonlarca insanı ev sahibi yapmıştır. Genellikle dar ve orta kesim hedeflenerek yapılan projelerde yüksek gelirli olanlar için de uygun olanlar mevcuttur.

TOKİ, ödemesi kolay, uygun vadeleriyle taksitle ev alma düşüncesinde olanların en büyük destekçisi olmuştur. 81 ilin, nerdeyse bütün ilçelerinde projeler yaparak satışa sunan TOKİ, ev hayali kuranların hayallerini gerçekleştirmek için projelerini geliştirmektedir. Daha fazla kişiye hitap edip daha çok insanı mutlu etme kurumun en önemli hedefidir.

Ev Alacakların Dikkatine

İnsanlar ev almak istiyorum düşüncesine girdiklerinde bazen hesaplamalarını doğru yapamayabiliyorlar. Ani ve düşünmeden alınan kararlar insanlara zorlu zamanlar yaşamaktadır. Faiz oranına dikkat etmeden konut kredisi çekip evine yerleşen kişiler başlangıçta çok mutlu olabilir. İlerleyen yıllarda her ay ödenen miktar aileyi zora sokar. Sonrasında keşke kredisiz ev alsaydım der ama iş işten geçmiştir.

İş işten geçmeden önce ev almanın kolay yolları araştırılmalıdır. Kolay olan yollar kişilerin birikimine, gelir düzeyine ve şartlarına göre değişir. Bu yöntem kesin en kolayıdır demek doğru olmayabilir. Fakat genel bir karşılaştırma yapıldığında TOKİ’den konut almanın daha uygun olduğu dikkatleri çekmektedir. Peşinatın az olması, taksitlerin ödenebilir makullükte olması kolaylığını etkileyici unsurlardır.

Kiradan Kurtulup Evinde Oturmak

TOKİ, vatandaşlara kiradan kurtulup kendi evinde oturma imkanı sunmaktadır. Sınırlı sayıda inşa edilen konutlardan alabilmek için öncelikle başvuru tarihleri içerisinde kurum tarafından belirlenen bankalara başvurunun yapılması gerekir. TOKİ’den ev almak isteyenlerin başvuru şartlarını taşımasına ayrıca dikkat edilir. Talep çok fazla olduğundan kimlerin konutlardan alabileceği kura yöntemi ile belirlenir.

Toplu Konut İdaresinin hedefi kiracıya ev sahibi olma imkanı vermektir. Kişiler bu imkanı elde ettikten sonra aldıkları konutta oturmak zorundadır. Başka birine kiraya verilemez. Kiraya verildiği tespit edilirse sözleşmesi kamu idaresi tarafından feshedilir. Ayrıca daha önce TOKİ’den ev almış olanların diğer insanların fırsattan yararlanmasını engellememesi için ikinci ev hakları olmadığı unutulmamalıdır.