TOKİ projelerinin genel amacı dar gelirli vatandaşların kiracı ev sahibi fırsatı yakalayabilmesi ve içinde oturduğu evin zamanla sahibi olmadır. Normal koşullar altında ev sahibi olması mümkün olmayan kişilere devlet tarafından TOKİ aracılığıyla bazı projelerle fırsatlar tanımlanır. Bu projelerin de kendine ait bazı hassas durumu ve ön koşulları söz konusudur.

Genel olarak vatandaşların ve özellikle dar ile orta gelire yönelik çabaların yoğunlaştığı projeler ile kiradan kurtulmak artık bir hayalden öte gerçeğe dönüşmektedir. TOKİ tarafından bulunduğunuz il veya ilçe merkezinde yürütülen çalışmalardan haberdar olabilirsiniz. Böylece gelişmeler karşısında geç kalmadan ve zamanında başvuru şartını gerçekleştirmiş olursunuz.

TOKİ konutları bilindiği gibi kamu kaynakları kullanılarak gerçekleştirilen projelerden meydana gelmektedir. Bu sayede faizsiz kira öder gibi ev sahibi olunabilir. Son dönemlerde evi olmayan vatandaşların yararlanabilmeleri amacıyla çeşitli proje ve devlet katkısı geliştirilmektedir. Buna göre öne çıkan ve avantajlı görülen proje detayları şu şekildedir.

Ev Alacaklara Devlet Desteği

Vatandaşların hayalini kurdukları peşinatsız ev ve diğer kolaylıklardan bir kısmı bizzat kamu desteği ile sağlanmaktadır. Buna göre ev sahibi olmak isteyen dar ve orta gelirlilere yönelik çalışmalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Konut almak için hesap açarak birikimini o hesap üzerinden yapan kişilere 20 bin lira kamu desteği öngörülmektedir.
  • TOKİ tarafından gerçekleştirilen konut projelerinde senetle ev almak fikri gerçeğe dönüşmektedir. Buna göre çeşitli şartları sağlayan, şehit ve gazi yakınları ile dul ve yetim statüsünden bulunan vatandaşların öncelikli olduğu konut projeleri yürütülmektedir,
  • Devlet destekli ve TOKİ iştiraki ile kredisiz ev sahibi olma fırsatı sağlanmaktadır,

TOKİ Projelerinde Öncelik Kime Aittir?

Günümüzde insanların büyük kısmının mal mülk edinmek için kullandıkları yöntem genelde, taksitle araba ya da ev almak şeklinde ortaya çıkar. Nitekim gelir düzeyi genelde orta ve altında olan vatandaşların başka türlü birikim yapabilme fırsatları ortaya çıkmaz. Taksitle de olsa ev sahibi olmak ve ihtiyaçları belli oranda karşılamak insanlar için kabul edilebilir görülmektedir.

Uygun fiyata ve hesaplı konut projeleri ile bilinen TOKİ’de öncelik dar ve orta gelirli vatandaşlar ile şehit ve gazi yakınları ile dul ve yetimlerdir.

katilimevim-sabit-reklam