Barınma insanlar için büyük bir ihtiyaç olduğundan ev almak insanların en büyük hedefidir. Barınma ihtiyacını insanlar ya kendi evlerinde ya da kirada oturarak karşılarlar. Uzun süre kirada oturanlar kiradan kurtulmak isterler. Kira bedeli bir ailenin bütçesinin büyük bir kısmını kaplar. Uzun yıllar boyunca ödenen bu bedeller kişiye yatırım olarak geri dönmez. Bundan dolayı uzun zaman kirada oturmak birçok kişiye cazip gelmez. Kirada oturmak yerine kira öder gibi ödemeler yaparak ev sahibi olmak daha makuldür. Ülkemizde bunun için bir sistem vardır. Kişiler durumlarını ve aylık gelirlerini dikkate alarak bu seçeneklerden birini tercih ederler. TOKİ bu seçeneklerin en gözdelerinden biridir.

Alt Gelir Grubu Kiraya Verebilir mi?

TOKİ evlerinden ev sahibi olmak için başvuru yapılırken bazı şartlar aranır. Alt gelir ve standart tip toplu konut daireleri vardır. Alt grup ve standart tipin başvuru şartları gibi oturma ve kiraya verme durumları da farklılık gösterir. Alt grupta 2 + 1 daireler bulunur. Dar gelirli kiracıya ev alma fırsatı veren alt gelir grubu kapsamında bulunan evlerde ödemeler bitinceye kadar oturma zorunluluğu vardır. Taksitle ev alma mantığında olan bu evlerde sözleşme imzalandığı andan taksitler bitinceye kadar sahibi oturmak zorundadır. Alan kişinin kendi, eşi ve çocukları konutta yaşamalı. Şayet yapılan incelemelerde konutta sahibi olmayan kişilerin yaşadığı tespit edilirse sözleşme feshedilir. Çünkü alt gelir TOKİ’lerin amacı dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmaktır.

Standart Tip Projelerde Kiracı

Bankaların verdiği konut kredilerindeki dosya masrafı, kredi notu, faiz oranları, yüksek meblağlı geri ödemelerinden uzak duranlar kredisiz ev sistem olarak TOKİ’yi tercih etmektedir. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı konut projelerini farklı farklı yapmıştır. Uygun fiyatla faizsiz ev sahibi olmak isteyenler standart tip projelerden yararlanabilir. Taksitle ev al ile alınan standart tipi projelerde kiracı oturtulabilir. Fakat Toplu Konut Dairesi Başkanlığı 3 + 1 standart tipi projelerin bazılarında farklı inisiyatif uygulayabilir. Projeden projeye farklılık gösterdiğinden dolayı TOKİ’den yatırım amaçlı ev alacakların şartları iyice incelemeleri gerekir. Kiracı oturtup gelir elde etmek isteyen farklılıkları göz önünde bulundurmalıdır.

katilimevim-sabit-reklam