Günümüzün yaşam ve ekonomik şartları düşünüldüğünde kiradan kurtulmak istemeyen yok gibidir. Çok özel durumları olanların dışında her kiracı ev sahibi olmak şartıyla kiradan kurtulmak ister. Kiracıya ev sahibi olma fırsatı veren birçok alternatif yöntem vardır. Kişiler kendi aile bütçesini ve ödeyebileceği peşinatı ve taksiti düşünerek alternatiflerden birini seçer. Bankalar konut kredisi alacak kişilerden evin %30’u civarında peşinat isterler. Evlerin fiyatlarını düşününce %30 ciddi bir rakam oluşturduğundan kredisiz ev alma yöntemleri daha cazip gelmektedir. Toplu Konut Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan evlerden de %10 ila %20 arasında değişmek kaydıyla peşinat istenir. Fakat evlerin fiyatları diğerlerine oranla daha uygun olduğundan istenen peşinat kişileri zorlamaz.

Kiracıya Caiz Ev Alma Yöntemi

Bankalardan alınan konut kredisinde tedarik edilen yüksek faiz oranları, dosya masrafları gibi gereksiz ödemelerden dolayı kiracılar faizsiz ev almayı amaçlarlar. Bankaların konut kredisinde de bulunan faiz İslam dini tarafından haram kılınmıştır. Dini hassasiyeti olanlar ve aldığından fazlasını ödemek istemeyenler taksitle ev alma için TOKİ’yi tercih ederler. TOKİ’nin uygulamasında 6 aylık sabit taksitler vardır. 6 ay boyunca sabit ödeme yapan müşterinin diğer aydaki ödemesi değişecektir. Yapılacak olan değişiklik memur maaşı zammına yani enflasyon değerlerine göre hesaplanır. TOKİ evlerindeki 6 ayda bir yapılan değişiklik bazı kesimler tarafından faiz gibi algılanmıştır. Oysaki yapılan değişiklik enflasyonla birlikte paranın değer kaybetmesinden kaynaklanır. Enflasyon artmazsa taksitler de artmaz.

Devlet Güvencesiyle Ev Alabilmek

İnsanlar dolandırılmaktan korktuklarında devletin güvencesine sığınarak ev almak isterler. Devletin güvencesi olan TOKİ ile dar ve orta gelirli vatandaşlar kira öder gibi ev sahibi olur. TOKİ’den ev almak isteyip başvuru şartlarını taşıyanlar ilk aşamada belirlenen tarihlerde başvuru yaparlar. Sistem yapılan proje konutu sayısınca kişiye ev alma şansı sunar. İstenen belgelerin teslim edilmesinin ardından ödemeler hemen başlamaz. Taksitle ev al mantığının en güzel örneği olan TOKİ, müşterisinden evinde oturmaya başlamasıyla birlikte ödemelerini yapmasını ister. Oturmadan önce ödemelerin yapılması aynı anda kira ile birlikte iki ödeme anlamına gelir ki bu vatandaşları zorlayacağından bu şekilde bir uygulama yapılmaktadır. TOKİ’den alınan standart tipi projelerdeki istisnalar haricindeki daireler kiraya verilebildiği için güzel bir yatırım olarak da düşünülebilir.

katilimevim-sabit-reklam