Ev sahibi olmak dar ve orta gelirliler için çok kolay değil. Ekonomik fiyatlı evler tasarlayan TOKİ birçok aileyi kira öder gibi ev sahibi yapıyor. Fakat toki’denev almak tahmin edildiği gibi kolay değil. Toki’den ev alabilmek için başvuru esnasında değerlendirilebilmeniz in birtakım belgelere ihtiyaç vardır. Bu belgeler incelendikten sonra toki sizi kuraya dahil eder veya etmez. 81 ilde tam zamanlı olarak çalışan tokinin amacı, nüfus için gerekli olan konut ihtiyacını karşılamaktır. Bu proje sayesindekiradan kurtulmak isteyen dar ve orta gelirli nüfusülke genelinde ev sahibi olabilmektedir. Sizde bu projeden yararlanmak istiyorsanız bilmeniz gereken şartları;

  • C vatandaşı olmak
  • Projenin yapıldığı il sınırları içerisinde minimum 1 yıldır oturuyor olmak ve projenin yapıldığı il nüfusuna kayıtlı olmak.
  • Daha önce tokiden herhangi bir ev satın almamış olma ve tokiev kredisi kullanmamş olmak.
  • 25 yaşını doldurmuş olmak
  • Haneye giren gelirinin en fazla net 3.200 TL olması (İstanbul’da bu rakam 3.700 TL’dir)
  • Bir haneden sadece bir kişi için başvuru yapılabilir

Toki kurası nasıl çekilir?

  • Şehit yakınlar için ayrıcalık tanınır, bu kişiler direk olarak ev alma hakkına sahiptir, yalnız kurayla hangi evde oturacakları kararlaştırılır.
  • Toki projelerinde engelli kişilere %5 oranında ev ayrılır, bu evler üzerinde hak sahibi olacak kişiler için bir kura çekilir, kurada adı çıkmayanlar diğer çekilişlere katılır.
  • Bu projelerde emeklilere ise % 25 oranında ev ayrılır.

Kuraya başvurduğunuzda size ev çıkması durumunda tarihlerde ev için gerekli olan ilk peşinat ödemesini yapmanız ve sözleşmeyi imzalamanız gerekir. Bu zorunluluğu yerine getirmediğiniz takdirde toki size verdiği evi iptal edecek ve yedek kura çekimlerinden bir kişiye evi verecektir. Ev almaya hak kazanan kişiler aldıkları evin %10luk kısmını peşin olarak ödemek zorundadır. Kalan kısmı ise 240 ay taksitli olarak ödenir. Taksitle ev almaözellikle de dar gelirliler için büyük bir şanstır. Kiracıya evalma konusunda büyük kolaylıklar sağlayan tokisenetle evsatan firmalardan daha avantajlıdır.

Oturma ve devir

Tokiden ev aldığınız takdirde, borcu bitene kadar devredemezsiniz. Projeden kredisiz evsatın aldığınız takdirde kuraya katılan kişinin oturması zorunludur. Ev kiraya verilişe sözleşme iptal edilir. Faizsiz evimkanısunan tokiye gerçek olmayan beyanlar verilirse sözleşme fes edilir.

katilimevim-sabit-reklam