TOKİ yani Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, devlet güvencesi altında kurulmuş bir kurumdur.  İlk kez 1924 yılındaki büyük Erzurum depremi sonrasında, evsiz kalan vatandaşlara hizmet için temeli atılan TOKİ, daha sonra maddi olanakları yetersiz olan ve Kiradan Kurtulmak isteyen dar gelirliyi ev sahibi yapmak amacıyla devlet güvencesi altına alınmıştır.

Peki Toki’den ev almak gerçekten avantajlı mıdır? Bu sorunun cevabı aslında hem evet hem hayır olacaktır. Türkiye’de bugün milyonlarca kişi kiracıdır ve Ev Almak günümüz koşullarında giderek imkansız hale gelmektedir. Her geçen gün zorlaşan hayat şartları, geçim sıkıntısı derken, bir de üstüne ev sahibi olmak için belirli bir bütçe ayırmak çok zordur. Temel amacı kiracıyı Ev Sahibi Yapmak olan TOKİ, maalesef bazı olumsuzluklar yüzünden çok fazla tercih edilmemektedir.

TOKİ Dezavantajları Nelerdir?

Özellikle büyük kentlerde ev sahibi olmak artık zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Geçim derdine bir de kira sıkıntısı eklenince, hayat daha da zorlaşmaktadır. Üstelik ev sahibi ile anlaşamadığı ya da farklı sebeplerle taşınmak zorunda kalan kişiler hem madden hem manen yıpranmaktadır. TOKİ, amaç olarak bu zorluklardan kurtarmayı planlasa da, bir takım olumsuz şartlar, kiracıyı yine zor durumda bırakmaktadır. Kiracının ilk hedefi Peşinatsız Ev sahibi olmaktır.  Oysa TOKİ, evin %20’lik kısmını peşin olarak ödenmesini talep eder. Kalan %80’lik kısım ise en fazla 120 ay taksitle ödenmesi istenir.

Üstelik bu taksitlere evin içine girince başlanması ikinci bir kiradan kurtulmak demektir.Önceleri Taksitle Ev Alma kişilere çok cazip gelebilir. Ancak faizsiz olarak girilen bu evlerde her 6 ayda bir enflasyon oranında artış söz konusu olacaktır. Bu da ödenecek miktarın her sene % 8 ile %10 arasında artması demektir.Kişi Kira Öder Gibi taksitlerimi ödeyeyim ev sahibi olayım derken, uygun fiyatla başlanan ev, olduğundan çok daha fazla bir fiyata çıkabilir. Bir diğer dezavantaj ise TOKİ konutlarının şehir merkezine epey uzak olmasıdır.

Ev Sahibi Olmanın Başka Yolları Var mıdır?

TOKİ sunduğu olanakların yanında, dezavantajları ile düşünülmesi gereken bir seçenektir. Bir başka seçenek ise banka kredileridir. Ancak Kredisiz Ev almak ve faiz ödemek istemeyenler için bu da en son bir alternatiftir. Son dönemlerde tüm bunların yanında bir başka alternatif daha ortaya çıkmıştır. Kişilerin bir araya gelerek kurduğu ve Taksitle Ev Al sloganıyla hareket eden bu sistemde faiz, peşinat ve her sene artan enflasyon oranında artış yok.

Bu işin öncüsü Katılımevim, kişilerin belirlediği ödeme koşullarıyla, istedikleri yerden ev almalarına olanak sağlamaktadır. Her ay bir kişiyi ev sahibi yapan bu sistemin öncü kurumu, güvenilirliği ile de tercih edilmektedir.

katilimevim-sabit-reklam