İslamiyet kati surette faizi haram kıldığından dolayı faizsiz ev seçenekleri ile ev almayı düşünenlerin birkaç alternatifi bulunur. Bu alternatifler arasında;

  • Katılımevim gibi kurumlar aracılığıyla imece veya yardımlaşma ile ev almak
  • Kar payı oranı ile hizmet veren Katılım Bankalarından alınan konut kredileri ile ev almak
  • Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan konutlardan ev almak

Yukarıda sıralanan yöntemler faizsiz olarak kiracıya ev alma fırsatı verir. Ev almanın çok zor olduğu günümüzde bankalardan alınan konut kredisi oldukça yüksek miktarlarla geri ödenmektedir. Parasını bankaya faiz adıyla kaptırmak istemeyen ve dini hassasiyetinden dolayı krediyi tercih etmeyenler için yukarıdaki seçenekler oldukça güzel fırsatlar sunar.

Dini Açıdan TOKİ’den Ev Almak

Devlet, peşin para ile daire almaya gücü yetmeyenlere TOKİ adı altında evler yaparak satar. Dar ve orta gelirli vatandaşlara kolaylık olması amacıyla sunulan bu fırsatta taksitle ev alma düşüncesi hakimdir. Devlet vatandaşından yüzde 10 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarla peşinat alır. Peşinattan geri kalan kısmını taksitlere böler. Kiradan kurtulmak için bir miktar peşinat biriktirenler bu birikimleri ile toplu konuttan ev sahibi olma imkanına sahip olurlar. Taksit ödemeleri kişiler dairelerde yaşamaya başladıktan sonra başlar. Bu durum kira öder gibi kolaylığı sağlar. 6 ay sabit olan taksitler bir sonraki 6 ayda değişir. İşte kişilerin aklındaki soru işareti burada başlar. 6 ay sonra artan ödemelerin faiz hükmünde olup olmadığı tartışılır.

TOKİ’den Taksitle Ev Alma Caizdir

İslam alimleri taksitle ev al düşüncesini sunan TOKİ’den daire almanın caiz olduğunu belirtmektedir. Çünkü 6 aylık periyotlarla değişen taksitler faiz hükmünde olmamaktadır. Zaten müşteriler faiz istemediğinden, kredisiz ev alma sistemi olduğundan dolayı TOKİ’yi tercih etmektedir. Ev sahibi olmak günümüzde zordur. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, vatandaşların işlerini kolaylaştırmak ister. Fakat kolaylaştırırken devletin zarara girmesini de istemez.

Enflasyon rakamları ve memura verilen zam dikkate alınarak 6 aylık taksitler belirlenir. Burada paranın değerinin korunması esastır. Enflasyon yükselmez ve parada düşüş olmazsa taksitlerde değişiklik olmaz. Faizde durum ne olursa olsun ödenecek miktar illa ki yüksektir. TOKİ’de artış kesinlik olmamakla birlikte alınan dairelerin karlı olduğu kesindir.

katilimevim-sabit-reklam