Birçok insan kendisine ait bir eve sahip olmak için uzun yıllar çalışıp çabalamaktadır. Bilhassa her ay yüklü miktarda parayı başkasını evine vermek durumunda olan kiracılar için bu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu nedenle Kiracıya ev fırsatları takip edilmekte, uygun fırsatlar değerlendirilmektedir. İnsanların ev alma hayalini gerçekleştirme yolunda pek çok farklı ev alma yöntemi de bulunmaktadır.Bugünün şartlarında farklı yöntemler farklı gelir ve yaşayış tarzından insanlara hitap edebilmektedir. Ev alırken kişiyi en çok zorlayan konulardan biri de peşinatsız ev satın almanın zorluğudur.

Öte yandan faiz yöntemiyle ev sahibi olmak da bazen oranların yüksek olması nedeniyle kişinin bütçesini zorlamaktadır. Bununla birlikte denenmesi gereken başka yollar da bulunmaktadır. En çok bilinen ve kullanılan yöntem ise TOKİ aracılığıyla ev almaktır. Bu platformdan ev almak için bazı kıstasları yerine getirmek gerekir.

TOKİ Sistemi Nedir Nasıl İşler?

TOKİ, ülkenin pek çok şehrinde faaliyet gösteren ve devlet desteği alan bir yapılanma olup amacı, orta ve düşük gelirli kimselerin taksitle ev alma fırsatlarından yararlanmasını sağlamaktır. TOKİ sistemini ülkede yüz binlerce kişi tercih etmiş ve ev sahibi olmuştur. Çalışma mantığı kira öder gibi evin tüm hakkını kişinin üzerine almasıdır. Ancak bu sistemde de faizin olduğu unutulmamalıdır.

Faize sıcak bakmıyorsanız ya da kiradan kurtulmak için faizsiz bir yöntem arayışındaysanız farklı alternatifleri değerlendirmek daha mantıklı bir seçenek olacaktır. Ancak TOKİ sisteminin kapsamında kimi özel durumlarda faizsiz konut kredisi uygulamasının yapılabileceği de unutulmamalıdır.

TOKİ’den Ev Almak İçin Yapılması Gerekenler

TOKİ sistemi kapsamında pek çok kişi kolayca ev sahibi olabilmektedir. Çıkış noktası, taksitle ev al mantığı olup bunu gerçekleştirebilmek için aranan bazı kıstaslar bulunmaktadır. Bu koşulları sağlayan herkes kolayca ev alabilmektedir. Bu sistem aracılığıyla ev almak isteyenler ilk olarak TOKİ’nin duyurularını takip etmeli ve belirlenen tarihlerde kura için istenen belgelerle birlikte adını yazdırmalıdır. Sonrasında kredisiz ev almak için yapılan başvurular arasından kura yöntemiyle seçim yapılır.

Kuradan ismi çıkanlar istenen peşinatı yatırır ve ister tamamlanan evde otururken ister başka bir evde otururken belirlenen miktarı aylık olarak ödemektedir. Tüm taksitler bittiğinde ev tamamen o kişiye ait olur. TOKİ sisteminin benzerini uygulayan katılımevim gibi özel kurumlar da bu bağlamda değerlendirilebilir.