Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, her sene binlerce Ev Sahibi Olmak isteyen kiracı için, ev projelerini hayata geçirmektedir. Özellikle dar gelirli vatandaş ile dul ve yetime öncelik tanınan projelerde, kişilerin Kira Öder Gibi ev sahibi olmalarına olanak tanınmaktadır.

Banka kredileri son dönemlerde epeyce artmıştır. Ödenen faiz miktarı ile 200.000 TL lik bir evin maliyeti 450.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. TOKİ’de ise, belirlenen faiz olmamakla birlikte, her sene artan enflasyon oranı üzerinden aylık taksitler düzenlenmekte ve yine 200.000 TL lik bir ev yaklaşık olarak bankaya ödenen miktara denk gelmektedir.

Yani birinde önceden belirlenmiş faiz oranının eklendiği sabit taksit var iken, TOKİ projesinde faiz olmadan her sene artan enflasyon oranının aylık taksitlere bölündüğü bir sistem vardır. Kişi Faizsiz Ev almak isterken, daha yüksek maliyet de ev sahibi olmak zorunda kalmaktadır. TOKİ; başlattığı kampanyalarla Kiradan Kurtulmak isteyen vatandaşlara olanak sağlarken bazı şartlara da uyma zorunluluğu getirmiştir.

Öncelikle Ev Almak isteyen kiracının T.C vatandaşı olması gerekmektedir. Ev alacağı bölgede en az 1 yıl ikamet etmesi şartı vardır. Ayrıca kendisi ve aile bireylerinin aylık gelirinin toplam 4500 TL’yi geçmemesi gerekir. 25 yaşını doldurmuş olması da diğer bir şartıdır. TOKİ’den Taksitle Ev Alma koşullarından bir diğeri ise, kendisi, eşi ya da velayeti altındaki kişilerin üzerine kayıtlı ev tapusunun olmamasıdır.

TOKİ Sadece Dar Gelirliye Mi Hizmet Veriyor?

TOKİ genel anlamda maddi sıkıntısı olan ya da, şehit dul ve yetimleri ile gazilere öncelik tanıyarak, onları ev sahibi yapmayı amaçlamaktadır. Ancak, son dönemlerde TOKİ ile çalışan bazı büyük inşaat firmaları, sunduğu projelerle, orta ve üst düzey gelir seviyesinde olanlara da lüks daireleri hizmete sunmaktadır.

Elbette bu tarz kampanyalarda Kiracıya Ev olarak değil, ev sahibi olup, yatırım amaçlı Ev Almak isteyenlerin tercih sebebidir.

TOKİ Başvuru Evrakları Nelerdir?

TOKİ güvencesiyle ev almak isteyen dar gelirli vatandaşlar, kimlik belgesi, malul ise maluliyetini gösteren heyet raporu, emekli ise emekli kartı ve tapudan kendisi, eşi ya da velayeti altındaki çocuklarının üzerinde herhangi bir ev olmadığını gösterir belge ile başvurması gerekmektedir.

Herhangi bir inşaat firmasıyla anlaşıp, inşaattan ödemeye başlayarak Senetle Ev sahibi olmak ise, büyük risk taşır. Senet başkasına devredilip inşaat tamamlanmadan bırakılabilir. Kişi maddi olarak büyük kayıp yaşayabilir.

TOKİ Harici Alternatiflerin Dezavantajları Nelerdir?

Banka kredisi ise Faizsiz Ev almak isteyenler için uygun değildir. Oysa ki hep faiz vermeden, peşinatsız ve Kredisiz Ev sahibi olmak artık mümkün. Sistem her ay bir kişiyi kur’a ile ev sahibi yapmayı amaçlıyor. Bu sistemin lider kuruluşlarından Katılımevim farkıyla, faizsiz, peşinatsız, enflasyon farkı ödemeden kira öder gibi ev sahibi olmak için, sisteme dahil olmak yeterli olacaktır.

katilimevim-sabit-reklam