Günümüzde kredisiz ev sahibi olmak imkansız. TOKİ, ülke genelinde dar ve orta gelir grubu kişileri kira öder gibi ekonomik rakamlarla taksitle ev alma konusunda destekler. Kiradan kurtulmak isteyen kişiler bu proje sayesinde 15-20 yıllık vadelerle ev sahibi olabilir. Başvuru koşullarını sağlayan herkes sisteme dahil olarak konut sahibi olmak için çekiliş katılabilir. Projeden ev almak isteyen kişiler evin bulunduğu il ve ilçedeki Ziraat bankası yada Halkbank şubeleri üzerinden başvurularını gerçekleştirebilir.

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanarak başvuru koşulları yerine getirir. Konut bedelinin % 10u peşin olarak ödenmek zorundadır. Bu projede maalesef peşinatsız ev sahibi olunamamaktadır. Peşinatın binde 5i civarında banka komisyon keser. Banka komisyonundan yaklaşık %5 oranında vergi alınır. Tüm miktar taksitlendirilebilirken, konutu alan ev sahibinin 14 gün içerisinde cezasız cayma hakkı gizli tutulur. Borç miktarı ve aylık taksitler her sene Ocak ve Temmuz aylarında memur maaşlarının artışına göre zamlanarak tekrar hesaplanır.

Toki başvuru şartları nelerdir?

Tokiden ev sahibi olmakiçin aranan şartlar;

  • Başvuruyu yapacak kişinin bulunduğu ilin nüfusuna minimum 1 yıldır kayıtlı olması
  • Başvuruyu yapacak aile bireylerinin üzerine kayıtlı bir konutun olmaması
  • Başvuruyu yapan kişinin 25 yaşını doldurmuş olması (eşi vefat eden çocuklu ve dul kadınlarda bu şart aranmaz)
  • Hane gelirinin maksimum 3200 TL’yi geçmemesi gerekir. İstanbul için bu rakam 3700 TL’dir
  • Her aileden sadece bir kişi bu projeye başvurabilir
  • Tokiden daha öce ev sahibi olanlar ve T.C. vatandaşı olmayan kişiler başvuru yapamaz

Çekilişler nasıl yapılır?

Noter huzurunda yapılan çekilişlerde kura yöntemi uygulanır. Başvuru, projelendirilen ev sayısından az ise kura çekilmez başvuru önceliği gözetilerek vatandaşlar ev sahibi olur. Alt gelir grubu projelerinden konut sahibi olan kişiler ev borcu bitene kadar evi satamaz yada bir başkasına kiraya veremez. Borç bitene dek ev sahibi yada ailesi konutta oturmak zorundadır. Oturmaması yada evi kiraya vermesi halinde toki sözleşmeyi fesheder. Toki projeleri senetle ev satan yada faizsiz ev sahibi yapan firmalara göre daha avantajlıdır.

katilimevim-sabit-reklam