Ülkemizin farklı noktalarında alt ve orta gelirli vatandaşlar için konut yapmaya devam eden TOKİ, bu yıl özellikle dar gelir grubuna hitap etmeye odaklanmış durumdadır. Pek çok ilde satışa çıkan TOKİ’ler, 185 liradan başlayan taksitle ev satıyor. Bu yıl içerisinde yeni yapılacak olan konutlar 55 bin 681 liradan başlıyor. Ayrıca son 3,5 yıl içerisinde yapılan konut adedi 8500’ü geçiyor ve bu konutlarda açık satışa çıkarıldı. Kiradan kurtulmak isteyen alt ve dar gelirli aileler, emekliler dahil olmak üzere toplumun farklı kesimlerine hitap eden konutlar 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 şeklinde ihtiyaca göre sıralanıyor.

%10, %20 gibi Düşük Peşinat Ödemeleri

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki, peşinatsız ev almak isteyenler TOKİ konutları için düşük peşinatlar ödenmesi gerektiğini bilmeli. Evin yeri ve konumuna göre %10, %20 ve %25 gibi düşük peşinatlar ödeyerek TOKİ sahibi olabilirsiniz. Ayrıca faizsiz ev almak isteyenler için Halkbank ve Ziraat Bankası’na başvuru yapmak gerekiyor. Bankalardan kredisiz ev alınacak, yalnızca bankalar başvuruları kabul edecek. Bunun yanı sıra konutun özelliğine ve bulunduğu ile göre hangi bankaya başvuru yapılması gerektiği de değişiklik göstermektedir. Alt gelir grubuna dahil olan vatandaşlar için de ödenecek peşinat 10 bin liradan taksitleri ise 185 TL’den başlıyor.

Taksitle ev almak isteyen vatandaşlar geri kalan ücretleri 120 ya da 240 aya varan vadelerle taksitlendirilecek. Konutlara başvurabilmek için öncelikle kişinin kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocukların üzerine kayıtlı ev olmaması gerekiyor. Ayrıca daha önce TOKİ’den konut satın almamış ya da konut kredisi kullanmamış olması da şartlardan bir tanesi. Yine başvuru şartları arasında 18 yaşını doldurmuş olması koşulu aranıyor. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen vatandaşların bu şartlara uygun olması gerekmektedir.

TOKİ’den Ev Almak İsteyenler Siteyi Takip Etmeli

TOKİ’den ev almak isteyen vatandaşların ilk yapacağı şey Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın web sitesini ziyaret etmektir. Böylece site üzerinden tüm illerdeki ev satışları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Kiracıya ev satın alma fırsatını veren TOKİ konutlarında dairelerin fiyatları bulunan ile göre değişiyor. Örneğin, Ankara’da ev almak isteyenler için 1+1 daireler 83 bin 437 liradan başlıyor. 10 bin TL peşinat ile geri kalan ücret 180 aya varan vadelere bölünüyor.

katilimevim-sabit-reklam