Bankalar aracılığı ile kredisiz ev almak mümkün değildir. İşin içinde banka varsa hem kredi hem de faiz var demektir. Toplu konut idaresinin sunduğu imkanlardan yararlanmak istiyorsanız yani tokiden ev almak istiyorum diyorsanız bu durumda da tokinin bir takım şartları olduğunu bilmeniz gerekir.

Özellikle başvuru şartlarında görülen odur ki, toki her başvurana evi kolaylıkla satışa sunmuyor çünkü dar geliri olan vatandaşın ev sahibi olmasını istemesi ile yolan çıkan bu çalışma bir takım sınırlandırmalar ile işliyor.

Tokiden Ev Almak İçin Şartlar Neler

 Tokiden taksitle ev al imkanından yararlanmak için mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır.

  • Kişinin tokinin ev yaptığı il ya da ilçede ikametganının olması gerekir. Bu ikametgah en az bir yıllık olmalıdır.
  • Başvuruda bulunacak kişinin ve ev halkının herhangi birisinin tapulu bir evi olmaması gerekir. Tokiden ev almak istiyorum talebiniz için başka evlerin olmaması gerekir.
  • Bir haneden sadece bir kişinin başvurusu geçerlidir.
  • Başvuru yapıldığı tarihten itibaren 25 yaş ve üzerinde olmak gerekir.
  • Aylık gelirin bir aile için 4.500 tl’yi geçmemesi gerekmektedir. Çünkü toki ev uygulamasını düşük geliri hedef alarak başlamıştır.

Bu şartlar gazilere, şehit eşlerine ve şehit ailelerine daha esnek olarak düzenleme yapılmıştır.

 Toki’den Ev Almanın Avantajları Nedir

Ev almak istiyorsunuz ancak bankadan çektiğiniz kredinin faizleri sizi korkutuyorsa faizsiz ev sahibi olmak istiyorsanız tokinin sunduğu şartlar sizin için avantajlı olabilir. 1+1 den başlayarak 4+1’e kadar tokide daire seçenekleri bulunmaktadır. Önemli olan ihtiyacınız olan seçeneği bulduktan sonra toki ev fiyatları için araştırma yapmaktır. Farklı şehir ve farklı ilçelerde fiyat farklılığı söz konusudur. Yalnız evin alınacağı şehirde en az 1 yıldır ikamet edilmesi şartı göz ardı edilmemelidir. Tokiden ev almak istiyorum diye yola çıkan her vatandaşın bütçesine göre ve taksit sayısına göre plan yapması doğru olacaktır. Banka ile kredi kullanmadan ev sahibi olmak bir avantajken ödenmesi beklenen peşinatların çok yüksek rakamlar olmaması da büyük bir avantajdır.

 

 

 

katilimevim-sabit-reklam