Her ailenin geliri birbirinden farklı olduğundan dolayı ev sahibi olmak durumları da farklılık göstermektedir. İlk olarak 1984 yılında hayata geçirilen toplu konut projeleri ile Taksitle ev alma düşüncesinde olanlara cazip imkanlar sunulmuştur. Bir dönem yüksek gelirlilere uygun evler yapılmış olsa da TOKİ’nin asıl amacı orta ve dar gelirli vatandaşlardan kiradan kurtulmak isteyenlere yardımcı olmaktır.

TOKİ, yaşanılan kentte uygun arazilerde ev yapmaktadır. Yapılan bu evler olabilecek en uygun fiyatlarla vatandaşa sunulur. Projelerden ev almak isteyenler belirlenen tarihler arasında başvuru yaparlar. Başvuru yapabilmek için belirlenmiş kriterler vardır. Yapılan başvurular değerlendirilerek ev alabilecek kişiler tespit edilir. Evler hazırlanıp teslim edildikten sonra aylık ödemeler başlar.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Daireler teslim edildikten ve içinde oturmaya başladıktan sonra ödemelerin başlaması kiracıya ev alma yolunu kolaylaştırır. Çünkü kirada oturan kişiler Taksitle ev al düşüncesiyle hareket ederler. Ödemeleri yaparken aynı zamanda kira ödemek istemezler. Kira öder gibi ifadesinin anlamı kira bedeli yerine taksitlerin ödenmesidir.

Oysaki bazı ev alma yöntemlerinde durum farklıdır. Yani evi teslim almadan ödemeler başlar. Kişi hem kira bedelini hem de alacağı evin taksitlerini öder. Bu durum kişileri maddi açıdan zorladığı için pek tercih edilmez. TOKİ evleri diğer dairelere göre daha uygundur. Ayrıca TOKİ’nin amacı hiç evi olmayan kişilere yardımcı olmaktır. Toplu konutların dezavantajı, dairelerin belirli projelerden alınması, istenilen yerden alınamamasıdır.

Krediyle Konut Almak mı TOKİ mi?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan dairelerden ev almak diğer yöntemlere göre oldukça uygundur. Bankalardan alınacak konut kredilerinde istenen peşinat ortalama yüzde 30 civarındadır. TOKİ ise müşterilerine yüzde 10 ile 20 arasında farklı seçenekler sunar. Günümüzde peşinatsız ev almak zordur.

Kişi ne kadar peşinat verirse aylık taksitlerin miktarı o oranda düşeceğinden TOKİ tercih hakkını müşterilerine vermektedir. Konut kredilerinde faiz söz konusudur. Faizle alınan konutun maliyeti ise yükseldiğinden müşteriler için avantajını kaybetmektedir. Oysaki TOKİ faizsiz ev alma fırsatı verir. Ödemeler 6 ay sabittir. 6 ay sabit olarak ödenen miktar enflasyon ve diğer değerler dikkate alınarak yeniden hesaplanır. Yapılan hesaplamalar neticesinde ortaya çıkan miktar 6 ay sabittir.

katilimevim-sabit-reklam