Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, kısaltması TOKİ olan kurum, ülke içerisindeki dul, yetim, emekli, şehit yakınları, engelli, düşük gelirliden oluşan ailelerin ev sahibi olmasına olanak sağlamak üzere faaliyetlerini sürdürmektedir. Yürütülen çalışmalar, kamu bünyesinde olup yıllardır Türkiye’nin pek çok yerinde birçok insanı ev sahibi yapmıştır. Yapılan ve yapılmaya devam eden TOKİ evleri aracılığıyla vatandaşlar, taksitle ev alma imkanına erişmiştir.

TOKİ’den ev sahibi olmak için iki yol izlenebilmektedir. Tüm süreci takip ederek kuraya yazılmak ve kurada ismin çıkması sonrasında peşinat ödeyerek evde otururken aylık taksitlerle para ödemek veya bu işlemleri gerçekleştirmiş başka biriyle anlaşarak onun evini devir almak.

TOKİ Devir Şartları Nelerdir

TOKİ sistemiyle konut veya iş yeri alanların buraları bir başkasına devredebilmek için yerine getirmesi gereken koşullar bulunmaktadır. Düşük gelirli grubun devir şartlarında, alıcının tüm borcu kira öder gibi yahut tek seferde kapatmış olması lazımdır. Alınan evin borcu bitene kadar kişinin kendisinin, çocuklarının veya eşinin orada ikamet etmesi koşulu da bulunmaktadır.

Kurum yaptığı araştırmada bu şartlara uyulmadığını tespit ederse sözleşmeyi fes etme hakkına sahiptir. Taksitle ev al yönteminde iyi bir uygulama olsa da bu hususlara dikkat etmek önemlidir.Orta gelirli kimselerin ev almak işleminin sonrasında devir koşulu ise, anahtar teslim tarihinden bir sene sonrasında yapılmasıdır. Açık satışlarda bu şart aranmamaktadır.

Alınan evin devretme işlemi, Noter’de değil satış sözleşmesinin yapıldığı bankanın şubelerinde yapılmaktadır. İşlem için, hem alıcının hem satıcının bulundurması gereken evraklar vardır. Faizsiz ev devir işlemlerinde, satış sözleşmesi, talep edilen TOKİ evrakları, kimlik fotokopisi ve fotoğraflar gerekmektedir.

TOKİ Ev Devrinde Yapılacak Masraflar

TOKİ, pek çok insan için kiradan kurtulmak yolunda önemli bir kurumdur. TOKİ’den ev sahibi olmaya hak kazanan birinin evi devretmesi halindeyse alıcının da satıcının da üstlenmesi gereken birtakım masraflar doğmaktadır. Devir masrafları kapsamında; tescil masrafları, tapu harcı yahut borcun alıcıya yüklenmesi masrafları gösterilebilir.

Bunlar haricinde de masraflar olabileceği için kurumla iletişime geçilmesinde yarar vardır. Ancak devir almak da kiracıya ev sahibi olma imkanı veren iyi bir uygulamadır. İster TOKİ’den sıfırdan, isterse devir uygulamasıyla ev alma yönteminde olsun dikkatli olmakta yarar vardır. Ayrıca senetle ev alma gibi daha farklı metotlar da incelenmelidir.

katilimevim-sabit-reklam