TOKİ Devlet tarafından ailenin gelir düzeyine göre konut ihtiyacını karşılamak için kurulan bir kurumdur. Hızlı kentleşme ve büyüyen nüfusun önüne geçebilmek sorunları ortadan kaldırabilmek için kurulmuştur. Gelir düzeyi düşük vatandaşlarımıza taksitle ev alma hakkını sunuyor. Kira öder gibi her ay belli faizsiz bir fiyatla ev alma hakkına sahip oluyorsunuz.Taksitle ev al hedefinizi gerçekleştirebilmeniz için size yardımcı olabilecek bir kuruluş var. Katılımevim birikimlerinizi taksitlerle toparlamanıza yardımcı oluyor.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Ev sahibi olmak için başvuran adayların en az bir yıl il/ilçelerinde ikamet etmeleri gerekmektedir. Aile fertlerinden sadece biri başvurabilir. Gelirlerinin an az 2500 ila 3500 arasından olması gerekmektedir. Harp ve vazife malulleri, Şehit aileleri, dul ve yetimler kategorisinde başvuracakları il ve ilçelerinde en az 3 yıl ikamet etmeleri,kişinin ev, arsa sahibi olmaması gerekmektedir.Kiradan kurtulmak isteyenlerin başvurduğu TOKİ konut projesi faizsiz ev sahibi olmanıza yardımcı oluyor.

TOKİ Başvurusu Nereye Yapılır Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru yapabilmek için ikamet ettiğinizin yerin en yakın Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerine yapılır. Peşinatsız ev sahibi olabilmek için belirlenen bir miktar para ile bu şubelere başvurulur. Belgeler düzenlenerek, Gayrimenkul sözleşmesi imzalanarak başvurunuz tamamlanmaktadır. Gerekli belgeler ise kişinin kimlik fotokopisi, engelli vatandaşın sağlık durumunu belirleyen heyet raporu, emekli vatandaşların ise emekli kimlik belgesi gerekmektedir. Bu belgeleri toparladıktan sonra kredisiz ev hayaline bir adım daha yaklaşılmaktadır.

TOKİ Kurası Nasıl Çekilir?

Kiracıya ev veren TOKİ kurasında şehit ailelerine öncelik tanınır.  Kura ile hangi evde oturacakları belirlenir. Engelli vatandaşlara ile ev almak projesinden %5 konut ayrılmakta ve kura çekilişinde çıkmama durumunda diğer kura çekilişlerine katılabilirler.  Size konut çıkması dâhilinde TOKİ idaresi tarafından peşinat ödemesini yapmanız sözleşmeyi imzalamanız gerekmektedir.

katilimevim-sabit-reklam