Ülkemizin dört bir yanında alt ve orta gelire sahip olan vatandaşlar mevcut. Gerek geçim sıkıntısı gerek işsizlik gerekse hayat pahalılığı vatandaşların ev sahibi olmak istemesine engel oluyor. Pek çok kişi kiradan kurtulmak için peşinatsız, faizsiz ve kredisiz ev almanın yollarını arıyor. Bunun yanı taksitle ödenecek evlerin taksitleri de bir hayli düşük olmalı ki vatandaşlar bu taksitleri öderken sıkıntı çekmesin. Kira öder gibi ev sahibi olmanı yollarından biri de TOKİ konutlarıdır. TOKİ konutları şehirden uzak olduğu ve ulaşım problemleri nedeni ile pek çok vatandaş tarafından tercih edilmemektedir. Fakat TOKİ’nin yapılaştığı her alana ulaşım için otobüs seferleri konulduğunu bilmelisiniz.

%10, %20 ve %25 Peşinat

Ucuz yollu ev almak isteyen kimseler, TOKİ konutları için başvuru yapabilir. Bu yıl yaklaşık 65-70 bin konut rakamı hedeflenmektedir. Yeni yapılacak olan TOKİ’lerin inşasında yatay ve yöresel mimariye önem verilecek. Binalar ise eskisi kadar yüksek katlı olmayacak. Mahalle kültürüne verilecek olan önemden dolayı en fazla 6 kattan oluşacak. Kredisiz ve faizsiz ev almak isteyen vatandaşlar bu konutlara başvuru yapabilir. Fakat TOKİ konutları peşinatsız ev almak isteyenler için uygun değildir. Çünkü kurulan TOKİ’nin netliklerine ve bulunduğu illere göre %10, %20 ve %25 gibi peşinat bedeli ödenmesi gerekmektedir. Geri kalan ücret ise 120 ve 240 ay vade ile taksitlere bölünecek.

Taksitler 185 TL

Yapılan açıklamalara göre, son 3,5 yıl içerisinde inşa edilen konutların %95 kadarı ve bununla birlikte yalnızca 2017 yılında inşası tamamlanmış olan konutların %98 kadarı, alt ve orta gelir grubuna dahil olan vatandaşlara ayrılacak. Açık satış sistemi ile 38 ilinde 6 bin 893 konut satışa sunulacak. Taksitle ev almak isteyen vatandaşlar ayda 185 liradan başlayan taksitler ödeyecek. Böylece ülkemiz şartlarında yüksek meblağlarda kiralar ödeyen kiracıya ev sahibi olma imkanı verilecek.  TOKİ konutları ön şartsız, kurasız ve başvuru önceliğine göre satılacak. TOKİ’de ev sahibi olmak isteyen vatandaşların daha önce bu kurumdan ya da başka bir yerden konut almış olmaması gerekiyor. Ayrıca başvuru yapılabilmesi için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması da şartlar arasında mevcut.

katilimevim-sabit-reklam