Toplu Konut idaresi Başkanlığı’nın dar gelirli ve yoksul kişiler için konut inşaatları alt gelir düzeyine sahip vatandaşlarımızın yüzünü güldürdü. Her bütçeye uygun konut yapan ve Tokiden ev almak istiyorum diyenlerin ilk adresi TOKİ olmaktadır. En alt gelir gurubundan orta gelir seviyesine sahip kişilerin de uygun taksitlerle toki evi alması mümkündür.

Alt gelir gurubunun yanı sıra özel sektörle ortaklaşa yaptığı projelerle yüksek gelir düzeyine hitap eden prestijli binalar ile üst düzey gelir sahiplerini de faizsiz ev sahibi etmektedir. TOKİ hangi gelir mensubu olursanız olun ürettiği konutları sizlere maliyetine sunarak tokiden ev almak istiyorum diyenleri uygun taksitlerle ev sahibi etmektedir. Taksitler alınan konuta ve gelir düzeylerine göre farklılık gösterirken uygun peşinat seçenekleri de bulunmaktadır.

TOKİ’den Nasıl EV sahibi Olurum?

TOKİ’den Ev sahibi olmak için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Sizde Toki’den ev almak istiyorum diyorsanız bu şartları taşımanız gerekmektedir. İşte gerekli şartlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.
  • Ev almak istediğiniz projenin bulunduğu ilde en az 1 yıl ikamet etme veya projenin yapıldığı il nüfusuna kayıtlı olma şartı aranmaktadır.
  • Şehit aileleri, harp ve malulleri ile dul ve yetimleri kategorisinde taksitle ev sahibi olmak isteyenler en az 3 yıldır projenin yapıldığı ilde ikamet ediyor olması ya da o ilin nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.
  • Kendisine, eşine ya da velayeti altındaki çocuğunun adına herhangi bir gayrimenkul tapusu kayıtlı olmaması gerekmektedir.
  • Başvuru tarihi itibari ile 25 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Eşi vefat etmiş dul bayanlarda TOKİ’den kredisiz ev almak için yaş şartı aranmamaktadır.
  • Aylık hane halkının net geliri 4500 TL’yi geçmemesi gerekmektedir. Bu gelir İstanbul’da 4800 TL olarak uygulanmaktadır.
  • Bulunduğunuz il ve katıldığınız projeye göre Toki ev fiyatları değişkenlik göstermektedir.

TOKİ’den Ev Sahibi Olmak İçin Gerekli Belgeler

Başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken belgeler; Kimlik Fotokopisi, Şehit ve Maluller ile dul ve yetimlerinin Hak sahipliği belgesi, Engelli vatandaşların engelli kimlik kartı fotokopisi ve engelli raporları, Emekli vatandaşların emekli kimlik kartı ibraz etmeleri zorunludur.