Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan ve satışa sunulan konutlar sayesinde pek çok vatandaş faizsiz kira öder gibi ev sahibi olabilme fırsatına erişebilmektedir. Yapılan projeler ile halkın muadil projelere oranla daha ucuza ev sahibi olması amaçlanır. Dar gelirli vatandaşlara da yönelik nitelikli çalışmalar sayesinde ev sahibi olan vatandaş sayısında önemli artış yaşanmıştır.

Günümüzde yapılan konutların belirli bir kısmı kamu kontrolünde gerçekleşir. Peşinatsız ev sahibi olmak isteyenlere yönelik proje geliştirmeyen TOKİ bunun yerine belirli bir ön peşinatın ödenmesinin ardından ancak ev satışına onay verebilmektedir. Belirtilen şartların haricinde kiradan kurtulmak isteyen ancak aynı zamanda faiz de ödemek istemeyen vatandaşlar için çözüm öneriler mevut mudur?

TOKİ Faizsiz Konu Projesi

TOKİ tarafından yapılan faizsiz konut fırsatı belirli artlar taşıyan vatandaşlara yönelik olarak hazırlanmıştır. Sıfır faiz ile kredi kullanarak TOKİ projelerinden herhangi birinden ev almak isteyenlerin şartları ise şu şekilde belirlenmiştir. Buna göre:

  • Harp ile vazife malulleri,
  • Şehit Yakınlarına,
  • Dul ile Yetim vatandaşlara,
  • SGK tarafından hak sahibi olduğuna dair belge verilmiş ancak aylık bağlanmamış kişiler için hak sahipliği durumu ortaya çıkar.

Belirtilen şartları taşıyan kişilerin kiracı ev sahibi olabilmelerinin önü açılmıştır. Geri ödeme koşulları ise, en düşük malul maaşının çeyreği kadar olan kısmı ilk taksit olarak belirlenmiştir. (Örneğin:1000 TL maluliyet maaşı ise, ilk taksit 250 TL olacaktır)

Vatandaşların belirtilen fırsattan yaralanmaları ve senetle ev almak gibi sert koşulları olmayan ve devlet güvencesi verilen bir projeye atılmaları oldukça makul gözükmektedir. Bir anlamda taksitle araba ya da ev alır gibi küçük miktarda yapılacak ödemeler kişileri hem yormayacak hem de aynı zamanda ev sahibi olma fırsatı yakalayacaklardır.

TOKİ Faizsiz Konut Projesi Başvurusu

Projeden yararlanmak kredisiz ev almak gibi bir hayali taşıyorsanız, projenin gerçekleştirildiği ilin valilik ya da ilçe belediye veya kaymakamlıklara doğrudan başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca proje tanıtımında vatandaşların başvuruların doğrudan yapabilecekleri makamlar ve süreleri de ayrıntılı bir şekilde gösterilmektedir. İlgili merci üzerinden alınacak başvuru formları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra yine özenle ve süresi geçirilmeden ilgili kuruma doğrudan ibraz edilmelidir.

katilimevim-sabit-reklam